Sedmdesát ze sta možných majitelů nového umělecky zpracovaného kila zlata už má jasno. Chce investiční medaili s portrétem Emy Destinové. „Ze sedmdesáti procent je medaile předrezervovaná,“ potvrdil Zdeněk Vojtěch, vedoucí exportu České mincovny. Datum emise stanovili na 23. března 2011.

Zájem je vysoký i přesto, že za druhou kilovou zlatku s motivem bankovek už zájemce zaplatí milion dvě stě tisíc korun. Ještě loni se cena medaile s motivem pětitisícovky vešla o padesát tisíc pod milion. Vůbec první, kterou v Jablonci emitovali v roce 2005, si sběratelé a investoři kupovali za pouhých pět se tisíc korun.

Neustávající růst ceny zlata způsobuje značná nervozita na světových trzích v kontextu s politickým děním. Před týdnem zlato dosáhlo rekordu, unce se vyšplhala na 1440 dolarů za troyskou unci. Jak uvedly Finanční noviny: „Drahý kov stále nachází podporu v nepokojích v arabském světě, především v Libyi.“

close zoom_in České bankovky na českých medailích

Stejně jako na bankovce, i na medaili je hlavním motivem podobizna světoznámé operní pěvkyně Emy Destinnové (1878 – 1930) v době její největší slávy. Je doplněna grafickým listem s portrétem Emy Destinnové, který je číslován a signován autorem, akademickým malířem Oldřichem Kulhánkem.

Oldřich Kulhánek je pak také autorem návrhu samotné medaile. Akademický sochař Vladimír Oppl, autor české dvacetikorunové mince, vytvořil na základě grafického návrhu sádrový model, z něhož se odvíjí zpracování ražebních nástrojů. Dílo pak k dokonalosti dovedl rytec mincovny Luboš Lietava, který se ryteckou prací podílel již na mnoha českých mincích a medailích.

Centrálním motivem averzní strany medaile je portrét zpěvačky. Inspirací pro tvorbu portrétu byly fotografie z inscenace opery Madam Butterfly v Metropolitní opeře v New Yorku. Její oduševnělá tvář je znázorněna z podhledu. Ve vlasech má na levé straně vpletenou snítku vavřínové ratolesti s plody, jež poukazuje na její něžný a romantický charakter.

Reverzní strana je apoteózou hudby. Základ tvoří vnitřní prostor písmene „D“, iniciály pěvkyně, stylizovaného do tvaru strunného hudebního nástroje připomínajícího oblými tvary housle. V horní části je zakomponována hlava Múzy hudby a lyriky Euterpé, ověnčená listy a plody vavřínu. Hlava bohyně vystupuje z nástroje, který je na svém spodním okraji ozdoben opět listy vavřínu.