K cvičné záchraně lidí ze střechy budovy měl původně přiletět i vrtulník, plán ale změnila hustá mlha. „Vrtulník bychom v takovém počasí nepoužili ani při reálném poplachu, pilot by ohrozil sebe i ostatní,“ vysvětlil velitel zásahu jihomoravských hasičů Michal Osvald. Hasiči tedy museli dobrovolníky evakuovat po schodišti.

Cvičení odstartoval umělý dým evokující požár, poté přijelo několik hasičských jednotek. Hasiči testovali například funkčnost požárního potrubí, takzvaných suchovodů, které do stavby vtáhli. Součástí nácviku bylo i kropení vodou.

Zdroj: Jakub Hruška

Uvnitř budovy se cvičení účastnil kromě hasičů a dobrovolníků i starosta Kohoutovic Jakub Hruška. „Přiznám se, že bych reálnou situaci nepřál nikomu zažít. Všechny místnosti byly úplně zakouřené, nebylo vidět na vlastní ruku a ten pocit bezpečí, když tam vtrhli hasiči, byl nepopsatelný,“ svěřil se starosta.

Další cvičení i za použití vrtulníku se bude konat jindy, starostu o to požádali samotní hasiči. „Dnešní akce je společný projekt městské části a záchranných složek. Grand Prix je na rozdíl od výškových budov v centru města pro nácvik s vrtulníkem vhodné, protože budovy kolem jsou vzdálené,“ poznamenal Hruška.

Velkému požáru na Ústředním hřbitově pravděpodobně předešla hlídka městské policie.
VIDEO: Ohnivé Dušičky na Ústředním hřbitově v Brně. Od svíček vzplály túje

Zástupci městské části si kladou za cíl zpřístupnění vyhlídkového místa pro obyvatele. V rekonstruovaných prostorách Gran Prix, které vzniklo jako místo pro sledování Velké ceny motocyklů, mohou lidé pořádat společenské události. „Původní kancelářský provoz nastavil požárně bezpečnostní řešení na limitující hranici počtu osob, především u dětí a seniorů. Tento limit bychom rádi zvedli,“ uvedl kohoutovický místostarosta Ondřej Švéda s tím, že jednou z podmínek, kterou městská část plánuje splnit, je výstavba nového evakuačního výtahu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat nové nádraží v Brně a jeho okolí? Podobu ukazuje model

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková