Jsou totiž toho názoru, že co se bezpečnosti práce týče, bylo na místě zanedbáno vše, co zanedbáno být mohlo.

Deníku se jako jedinému podařilo zkontaktovat s nejbližšími příbuznými a známými dělníka, kterého padající sutiny připravily o část nohy. Ten se teď z těžkého zranění zotavuje v plzeňské fakultní nemocnici.

„Syn přišel o všechny prsty na noze, zřejmě i o část nártu,“ říká otec zraněného Václav Burda. „V sobotu by mu měli v narkóze dělat převaz, pak se uvidí,“ dodává s tím, že jeho syn měl obrovské štěstí v neštěstí: „Od jisté smrti ho dělily maximálně dva kroky“.

Burdova slova potvrzuje i jeden z blízkých přátel, který byl tragédii přítomen, Jaroslav Buben. „Venca procházel mezi zdí a kamionem, který stál asi tři metry od ní. Měl obrovské štěstí, že padající betonový panel se nahoře zachytil o kovové schodiště a padl trochu do strany, jinak se to mohlo zřítit přímo na něj,“ ukazuje Buben místo, kde těžce zraněný muž zůstal ležet.

„Řidič kamionu, který pro panely přijel, takové štěstí bohužel neměl. Stál na korbě, přesně na místě, kam to všechno spadlo, a to ho stálo život,“ dodává Buben.

Co přesně se v osudný den stalo a jak se situace postupně vyvíjela si přečtěte ZDE

Místo likvidace přišlo na řadu zahájení výroby

V bývalém seníku, který před lety vyhořel, se vyráběly betonové panely. Námi oslovení obyvatelé nedalekých Nečtin jsou přesvědčeni, že ani to nebylo zrovna v pořádku. „Co já vím, firma koupila celý objekt od zemědělců s tím, že je určený k likvidaci. Likvidovat ho ale nikdy nezačala, naopak, rozjela v něm výrobu,“ říká jeden z jejích bývalých zaměstnanců Jindřich Balák.

„Já sám jsem s majitelem této společnosti měl obrovské problémy. Pracoval jsem pro něho jako stavbyvedoucí, dluží mi dodnes několik výplat, neplatil za mě ani sociální a zdravotní pojištění. Když jsem si šel vyřizovat vlastní živnostenské oprávnění, velmi dlouho jsem od něho nemohl získat ani zápočtový list.

Abych vůbec mohl začít podnikat, musel jsem si dorovnat platby pojistného ve výši zhruba 100 tisíc korun, které za mě firma jednoduše nezaplatila,“ dodává Balák. Stejnou zkušenost prý má i Buben. „Já pro něj dělal jako brigádník asi tři měsíce, ale neznám nikoho, komu by nedlužil. V mém případě jde asi o třicet tisíc korun,“ upřesňuje.

Problémy na všech stranách

Předseda představenstva zemědělské společnosti, které seník dříve patřil, Josef Zíma potvrzuje, že s novým majitelem objektu problémy mají i oni. „Stavba byla požárem samozřejmě poškozena. Podnikatel sliboval zbourat její vrchní část a objekt zastřešit, nikdy k tomu ale nedošlo.

Stavební úřad v Manětíně mu dokonce nařídil, aby stavbu zabezpečil, nestalo se ale ani to,“ popisuje Zíma. Jeho slova prakticky ve stejném znění potvrzuje i starosta Nečtin Jiří Křemenák.

Deník se proto pokusil společnost, která objekt vlastní, kontaktovat.

Antonín Postřihač, který se do sluchátka ozval, nám řekl, že nexistuje žádná příčinná souvislost mezi činností firmy a tímto neštěstím. Problém může být podle něj ve špatném technickém stavu jeřábu, který s panely manipuloval.

„Když tam přijel, rovnou jsem jeřábníkovi řekl, proč tam jezdí s takovým vrakem. To auto vypadalo, jako by bylo po bouračce. On ho během nakládání několikrát opravoval, ale vždycky řekl, že je všechno v pořádku,“ popisuje situaci před tragédií Postřihač.

Stavba je prý statisticky v pořádku

Problémy se zemědělskou společností, od které objekt odkoupil, přiznává. Podle něho prý ale právě její zástupci vyvíjejí na podnikatele nátlak, aby se ho zbavili. „Zemědělcům v areálu překážíme a nechtějí nás tam.

Když ale nad nimi visela hrozba, že na základě vydaného nařízení stavebního úřadu budou muset halu na vlastní náklady zbourat, byli rádi, že jsem ji koupil,“ dodává Postřihač s tím, že je povoláním statik, a tak věděl, do čeho se pouští. „Potvrdil jsem, že ze statického hlediska je stavba v pořádku, a za tím si stojím. Rozhodně není pravda, že bych objekt koupil s tím, že je určený výhradně k demolici.

Kopie kupní smlouvy vám se začerněnými údaji o ceně mohu poskytnout, aby bylo zřejmé, že objekt byl skutečně zakoupen pro výrobní účely,“ nabídl Postřihač. O těch, kteří ho označují za notorického dlužníka, mluví jako o místní mafii a pivních skautech.

Dva dny po tragédii se na místě neštěstí opět pracovalo. „Zní to možná neuvěřitelně, ale ve čtvrtek ráno sem zase přijel jeřáb a kamion a překládání panelů pokračovalo. Taky tu byli bezpečáci a co já vím, nařídili tu další výrobu ihned zastavit,“ kroutí hlavou Buben.

Vyšetřování nebude snadné

Kde je pravda, teď musí v první řadě ukázat šetření Oblastního inspektorátu práce v Plzni. Jeho ředitel Miroslav Duchek je toho názoru, že věc bude poměrně složitá. „Jsou tam zainteresované tři podnikatelské subjekty, předpokládám, že něco bližšího budeme vědět tak za dva týdny,“ řekl Duchek. Na případu pracuje i policie, která prověřuje, zda nedošlo ke spáchání nedbalostního trestného činu.