Chlapcům, kterým ještě nebylo patnáct let, se podařilo koncem loňského roku okopírovat několik stovek, dvoustovek a pětistovku. Za peníze si pak kupovali laskominy a časopisy. „Děti si peníze namnožily na multifunkční tiskárně svých rodičů,“ vysvětlila mluvčí krajské policie Jana Bartíková. Podle zlínského psychiatra Vítězslava Kouřila za vším může stát i touha po dobrodružství, zkusit něco nelegálního.

Hranice legálnosti

„Spousta dětí je dnes takzvaně odkojena dobrodružnými seriály a kriminálními seriály, takže je to může svádět k tomu, zkusit překročit hranici legálnosti. Navíc v tom hraje i dostupnost potřebné techniky. Většina rodin má dnes doma barevnou tiskárnu, takže to lákadlo, zkusit vytisknout pár bankovek a zkusit, co to udělá, i mnohdy velké,“ mínil odborník. Dodal ještě, že určitou roli v tom sehrává i fakt, že děti ví, že pokud jim není patnáct let, jsou beztrestní. To potvrzuje i policejní mluvčí. „Přestože se chlapci dopustili závažného zločinu, stíháni vzhledem ke svému věku nebudou,“ konstatovala Bartíková.

Naopak osmileté vězení hrozí dvojici dospělých mužů, kteří si tímto nelegálním způsobem chtěli také přivydělat. Padělky se snažil rozměnit dvaatřicetiletý muž ze Vsetínska. „Servírku v jedné slušovické restauraci požádal, aby mu tři tisícikorunové bankovky proměnila na stovky, pětistovky a dvoustovky. Později se ukázalo, že tisícikorunové bankovky jsou falešné, což potvrdila i analýza zadaná České národní bance. Kriminalisté přišli na to, že muž si bankovku naskenoval a pak vytiskl na barevné tiskárně,“ uvedla další z případů policejní mluvčí.

Udávání je také trestné

Udat falešnou tisícikorunu se rovněž snažil i pětapadesátiletý muž z Uherského Hradiště. Za ni dostal v září loňského roku v jedné trafice cigarety a pravé bankovky. „Jak tento nezaměstnaný muž k padělaným penězům přišel, se snažíme vypátrat. Trestné je však i jejich udávání,“ podotkla mluvčí. Dodala, že přestože se všechny případy odehrály už loni, pachatele kriminalisté zajistili a začali stíhat až letos.

Všechny zajištěné padělané bankovky prozkoumala Česká národní banka, která je označila jako méně zdařilé. „Všichni, kdo pracují s penězi, by si tedy měli dávat dobrý pozor a při sebemenším podezření přijaté bankovky podrobněji zkontrolovat. Čím dřív se pak obrátí na policii, tím dřív je možné dopadnout pachatele,“ poznamenala Bartíková.

Nelze kontrolovat všechny

Kontrolovat všechny bankovky však podle barmanky Veroniky Chvojkové jde jen těžko. „Hlavně o víkendu, kdy máme frmol, je nemožné prohlížet každou stokorunu nebo dvousetkorunu. Dělám to jen u velkých bankovek, zbytek nelze stihnout,“ podotkla žena. Vhodnou pomůckou, jak rychle zjistit, zda jde o falsifikát, je speciální fixa. Tu například používá prodavačka Jana Rozsypalová ze Zlína. „Pokud je bankovka falešná, značka po fixu se na ní zobrazí černě. Na pravé by se totiž nezobrazila vůbec. Takto kontrolujeme převážně tisícikoruny a výš,“ prozradila prodavačka. Vloni Policie ČR ve Zlínském kraji přijala téměř devadesát oznámení o podezření z padělání měny. Pachatele se podařilo najít v každém devátém případě.

Loni se u České národní banky sešlo celkem 6 853 padělků, z toho 3 589 kusů českých platidel a 2 745 kusů eura. To padělatelé vyrábějí stále častěji. Předloni se jich na území republiky vyskytlo jen 1 028 kusů.