Jen v Ostravě v těchto dnech navštívil dva důchodce. Vzal jim peníze a šperky za sto tisíc korun. Jeden z okradených uvedl, že zloděj vypadá jako Otík z filmu Vesničko má středisková.

Ukázkový případ

Zatím poslední obětí se tento týden stal sedmadevadesátiletý muž, kterého „expert“ oslovil přímo na ulici v Ostravě-Zábřehu. Zeptal se jej, zda ví o přechodu z analogového na digitální vysílání. Zároveň se představil jako odborník, který je schopný na počkání a za velmi výhodných podmínek vše zajistit.

„Senior mu sdělil, že má stále kabelovou televizi. Neznámý mu poté nabídl instalaci jiného typu zařízení,“ popsala situaci mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že jedinou podmínkou byla kontrola televize. S tím důchodce souhlasil a muže odvedl k sobě do bytu na Staňkově ulici v Ostravě-Výškovicích. Návštěvník u něj zůstal přibližně hodinu. Po kontrole přístroje požádal o sklenici vody. Následujících několik desítek sekund tak zůstal v pokoji sám. Nájemník až později zjistil, že mu ze skříně v obývacím pokoji zmizelo šestadvacet tisíc korun.

Jak vypadá?
Podvodník má přibližně čtyřicet let, je štíhlé asi 180 centimetrů vysoké postavy. Měl krátce střižené hnědé vlasy. Mluvil hlasitě, byl žoviální a velmi výmluvný.

Na svědomí má zřejmě i zločin, který se stal jen o několik dnů dříve v Ostravě-Bělském Lese. V tramvaji si vytipoval sedmdesátiletého důchodce. Po vystoupení jej sledoval až k sídlišti Bělský Les, kde s ním navázal hovor.

Chyba, nechávají cizí lidi samotné v pokojích

„Řekl mu, že kabelová televize bude rušit příjem televizního signálu a on může zajistit levnější digitální příjem. Také se ptal na prodej nepotřebných věcí. Muži došli k bytu na ulici Zdeňka Vavříka v Ostravě-Bělském Lese, do něhož společně vstoupili. Návštěvník potom zkontroloval televizor,“ uvedla Holčáková. Zločincovy plány poněkud narušila pětašedesátiletá žena – důchodcova přítelkyně – sedící v pokoji. I s ní si ale věděl rady.

PŘEČTĚTE SI: Trojice podvodníků okradla dalšího seniora

Požádal ji nejprve o kávu a následně o vodu. Tím docílil, že jej nechala v pokoji samotného. Zhruba za hodinu odešel. Senior až druhý den zjistil, že se mu ztratily šperky za sedmdesát tisíc korun. Podle popisu jde o téhož muže, který tento týden okradl i téměř stoletého důchodce. „Mluvil silným ostravským dialektem. Dle subjektivního dojmu oběti se velmi podobal představiteli Otíka z filmu Vesničko má středisková,“ doplnila Holčáková s tím, že lidé by do svých bytů neměli vpouštět cizí osoby. „Nereflektujte na žádné byť důvtipnější záminky!“ doporučila Holčáková.

Policie oba případy vyšetřuje jako trestné činy krádeže a porušování domovní svobody, za které lze uložit až dva roky vězení.

„Kontaktuje-li vás neznámý muž výše uvedeného popisu, nabízející instalaci jiného způsobu zabezpečení televizního vysílání, okamžitě volejte policisty, například prostřednictvím bezplatné linky 158,“ uzavřela Holčáková.