Zatímco u nás byly oslavy konce druhé světové války spíš komorní, v Bělorusku letos uspořádali velkou rekonstrukci bojových operací na takzvané Stalinově linii v Minsku. Krnovský KVH Maxim u toho nemohl chybět.

Stalinova linie byl systém opevnění na západní hranici Sovětského svazu. Táhne se od Karelské šíje na severu až k Černému moři na jihu. „Zajímavé je, že v Sovětském svazu opevnění nemělo oficiální název Stalinova linie. Takto ho pojmenovala až německá propaganda a západní tisk,“ vysvětlil historické souvislosti Pavel Sluka z KVH Maxim a dodal, že na začátku druhé světové války tato linie na dva týdny zadržela postup německých vojsk směrem na Leningrad.

Hlavní bojové ukázky se tu odehrály 8. a 9. května. „Přišlo obrovské množství diváků, že to nedovedu ani zhruba odhadnout. Atmosféra tam byla neuvěřitelná. Lidé kamarádští, všude čisto, pořádek a discipína. Bylo milé, když po ukončení organizátor v rozhlase děkoval účastníkům a jmenovitě zazněl i název KVH Maxim z gorodu Krnov, Čechoslovakia,“ popsal dojmy Krnovanů z Běloruska Pavel Sluka.

Členové KVH Maxim pózovali fotografům s českou vlajkou a běloruská televize je požádala o rozhovor. „Otázky směřovaly hlavně na to, proč jsme přijeli těch 1500 kilometrů na bitvu. Byli trochu překvapení, že svou návštěvou na této akci chceme hlavně uctít na 140 tisíc rudoarmějců, kteří padli při osvobození Československa. Nebyli to pouze Sověti. V Rudé armádě bojovali Rumuni, Češi, Poláci a další národy, ale sovětských vojáků bylo samozřejmě nejvíc,“ vysvětlil Pavel Sluka.

Největší senzací na bojových ukázkách v Bělorusku byl tank Stug 3. „Nedávno ho našli zapadlý v bažině poblíž linie v Minsku. Umyli jej, vyměnili olej a naftu, opravili blatník a v květnu 2019 už zase bojoval,“ uzavřel Sluka své vyprávění o vydařené akci v Bělorusku.