Utrácet drůbež začali pracovníci před půl desátou dopoledne. Skončili okolo šestnácté hodiny, řekl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Farma teď bude provádět čištění a dezinfekci prostor, likvidovat podestýlku nebo zbytky krmiva. V ochranném pásmu stanoveném veterinární správou zatím podle ředitele jiný případ onemocnění ptačí chřipkou nebyl zjištěný.

Ochranným pásmem je katastrální území obce Rohozná. Lidé tam musí mít drůbež zavřenou. Je zakázáno pořádat výstavy nebo burzy ptáků. Chovatelé musejí sledovat zdravotní stav drůbeže, změny a úhyny hlásit.

Veterinářům dnes na farmě pomáhalo pět desítek profesionálních hasičů se speciální technikou pro dekontaminaci osob a techniky. Hasiči pomáhali s odchytem ptáků a jejich umisťováním do kontejnerů. Do vyznačené nebezpečné zóny v chovu vstupovali v jednorázových ochranných oděvech a s nasazenou maskou.

O výskytu ptačí chřipky subtypu H5N1 na farmě informovala SVS minulý týden ve čtvrtek. Správa uvedla, že chovné hejno čítalo 2200 hus, dalších 1400 bylo výkrmových hus. Na farmě bylo také 800 výkrmových kachen a 600 brojlerů. Zvířata byla usmrcená pomocí oxidu uhličitého.

Svatomartinské husy

V asanačním podniku skončily i vykrmené svatomartinské husy, zamluvené je měly i hospody a obchody. „My jsme měli teď v neděli začít zabíjet, všechno to jde do kafilerky," řekl ČTK farmář Josef Tříska. Farma rozesílala zákazníkům omluvné e-maily, většinou se podle Třísky setkala s pochopením. „Musím říci, že spíš obdivuju tu vlnu solidarity, která se vzedmula. Lidi to chápou, uznali, spíš vyjadřují podporu, než aby se zlobili," uvedl.

Farmu teď čeká dlouhé období čištění a dezinfekce. Dezinfikovat bude podle farmáře potřeba všechno, chovné haly se musejí vymýt, dekontaminovat výběhy. Práce musí provádět odborná firma. Farmář uvedl, že zatím neví, jak velkou dostane za vybitá zvířata náhradu od státu. „Náhrady budu řešit, až se všechno udělá, až mi vyfakturují služby," řekl.

Farmáři pak budou nějakou dobu bez práce. Housata pro nový chov mohou nakoupit až zjara. Mladé husy budou nejdřív rok vykrmovat, teprve v dalším roce se mohou vrátit k líhnutí vlastních housat. V minulých letech se jich v Rohozné za jarní sezonu líhlo okolo třiceti tisíc.

V ČR bylo tento rok utraceno již zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Na Vysočině byla letos ptačí chřipka zjištěná v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Na postižené farmě nechali veterináři 20. února utratit okolo tři sta kusů drůbeže.