Rada městské části odsouhlasila výběr provozovatele, kterým se stala společnost Astacus, spojená s pochybnými zakázkami na Pražském hradě. Na ty předloni upozornila Česká televize.

Lživé informace?

Podle spolku 2M Czech obě předchozí zrušená kola výběru provázela „řada nejasností, omylů a podivuhodných obratů, které dávají tušit nekalé praktiky ve prospěch jednoho z účastníků,“ uvedl předseda spolku Martin Machač.

Ten upozornil na to, že firma Trhy SK, která „vyhrála“ obě později zrušená kola a byla dosud i „prozatímním“ provozovatelem pátečních trhů, vznikla pouhý měsíc před prvním výběrovým řízením, které se uskutečnilo loni na podzim.

„Navzdory tomu o sobě uvedla víc než patnáctileté reference,“ upozornil Machač, podle kterého radnice mezi jednotlivými tendry upravovala kritéria a společnosti Trhy SK dvakrát vrátila stotisícovou jistinu, navzdory uvedení lživých informací o historii firmy.

Podle místostarosty Lubomíra Brože (ANO) mělo zrušení výběrového řízení v obou případech opodstatnění. „Loni byly tím důvodem změny podmínek výpůjčky pozemku od Technické správy komunikací, která nebyla bezplatná a výše příslušného poplatku nebyla známá,“ uvedl.

„Ve druhém případě šlo o důsledek vládních opatření kvůli koronaviru. Nebyl důvod nevracet zálohu Trhům SK stejně jako ostatním účastníkům soutěže,“ dodal. 

Cena měla malou váhu

Úprava podmínek podle něj reagovala na stížnosti ohledně jejich transparentnosti a přepracovaná verze prý vycházela z doporučení nezávislé odborné společnosti.

Brož hájí i fakt, že nakonec měla při výběru provozovatele dvakrát větší váhu koncepce trhů než nabídková cena za pronájem. „Anděl je živé místo a jeho veřejný prostor přitahuje různé skupiny lidí. Větší váhu tak získala vizuální koncepce,“ dodal Brož.

Vedení smíchovské radnice do uzávěrky nereagovalo na otázku, proč je na jejím webu kompletně začerněná nabídka vítězné firmy Astacus.

„V době před vyhlášením vítěze je to pochopitelné. Teď už by ale text měl být viditelný, s výjimkou pasáží, na něž se vztahuje GDPR,“ poznamenal bývalý starosta a dnes opoziční zastupitel Dan Mazur (Piráti), který považuje délku vybírání provozovatele za „symptom neschopnosti“.

Sponzorig Strany práv občanů

Na společnost Astacus upozornila už předloni Česká televize v souvislosti s lukrativními zakázkami na provozování vánočních a velikonočních trhů za katedrálou sv. Víta i pronájem nákladně zrekonstruované restaurace v areálu Pražského Hradu.

Lidé z okolí majitele Astacusu Michala Pechana poslali sponzorské dary proprezidentské Straně práv občanů (SPOZ) právě v době, kdy hradní kancléř Vratislav Mynář doporučil tuto firmu k „přiklepnutí“ zakázky. „Dostáváme se tady do určitého trojúhelníku, který přímo vybízí k tomu, že to jsou účelové dary a účelové odměňování jednotlivých sponzorů politické strany,“ komentoval tehdy kauzu pro ČT analytik Transparency International Milan Eibl.