Šéf Asociace farmářských tržišť ČR a zároveň pořadatel trhů Jiří Sedláček označil některé podmínky za „šikanózní“ a velmi omezující. Problém má hlavně s limitem počtu nakupujících na plochu. Podle Sedláčka je v tomto ohledu, na rozdíl od „kamenných“ obchodů, složitá nejen kontrola, ale i případné uzavírání venkovního prostoru. „Jde o veřejná prostranství, kam může přijít kdokoliv. Nemůžeme zakazovat průchod lidem, kteří jsou třeba jen na procházce a nechtějí nakupovat. Máme je do limitu počítat nebo ne? Oni nám totiž strukturu kvóty narušují poměrně zásadně,“ poznamenal Sedláček.
Aktuální pravidla podle něj iracionálně omezují nabízený sortiment výhradně na balené potraviny a nápoje. „Mrzí nás, že vláda opět zapomněla na rukodělnou výrobu, která byla permanentně omezovaná a která na farmářský trh patří. Postihuje to stovky až tisíce živnostníků, kteří se živí rukama. Toto je pod prahem vnímání lidí, kteří o tom rozhodují. Až nám to připadá jako cílená likvidace živnostenského stavu,“ dodal s povzdechem zástupce pořadatelů farmářských trhů. Sedláčkův spolek Archetyp stihne nadcházející sobotu uspořádat i trh na náplavce Rašínova nábřeží. Protože má tamní prostor devět přístupů a hrozí tam větší kumulace lidí, otevřené budou po dohodě s hlavním městem jen dva a na počet osob na místě budou dohlížet brigádníci s počítadly.

Organizátoři trhů upozorňovali během jejich úplného zákazu na situaci drobných zemědělců, kteří přišli o zásadní kanál pro odbyt svých produktů. I proto podal farmářům „pomocnou ruku“ on-line supermarket Rohlik.cz, který jim kolem Velikonoc nabídl možnost zprostředkování prodeje i v menším množství a za – podle slov firmy – férových podmínek. „Chceme pomoci farmářům. Jste tu? Nebo o nějakém víte? Pomůžete nám je najít? Pokud znáte farmáře, kteří mají kvůli zakázaným trhům problémy a nejspíš nebudou mít odbyt pro svoje produkty, tak ať se nám ozvou,“ uvedl Rohlik.cz na profesní sociální síti LinkedIn.
Rostoucí zájem o lokální produkty
Podle ředitele společnosti zatím na nabídku reagovalo kolem desítky dodavatelů. „Pokud se nám dnes ozvou, za tři dny můžeme jejich zeleninu, ovoce, maso a další produkty nabízet. Na straně zákazníků je patrný rostoucí zájem o lokální produkty či speciálně produkty rodinných farem. A pro ně může být on-line prodej přínosný i po znovuotevření trhů jako určité rozšíření portfolia,” prohlásil šéf Rohlik.cz Petr Pavlík, podle kterého musí každý zájemce o spolupráci doložit příslušnou kvalitu. „Pro mnoho menších zemědělců to může být cesta, jak dostat k zákazníkům ovoce a zeleninu čerstvé a v té nejlepší kvalitě,“ dodal Pavlík.
O spolupráci už například projevila zájem rodinná firma Šťastné saláty z Tišic u Mělníka. Rodina Šťastných dodávala velkou část sklizně pražským tržištím. Kvůli jejich uzavření musela loni zlikvidovat obrovské množství produkce. Rohlik.cz očekává, že řady zájemců z řad drobných zemědělců se budou rozrůstat díky zapojení ovocnářské a zelinářské unie do vzájemné komunikace.

„Řada malých ovocnářů se kvůli uzavření farmářských trhů, škol a restaurací dostala do potíží. Mají na skladech menší objemy loňských jablek, která těžko uplatňují jinde na trhu. Oceňuji, že Rohlik.cz nabízí spolupráci i lokálním ovocnářům, kteří mají k prodeji menší objemy produkce,“ komentoval nabídku předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Šéf Asociace farmářských tržišť Jiří Sedláček iniciativu nevnímá jako hrozbu pro venkovní prodej. „Do určité míry to konkurence je, ale mezi naše priority patří i prosazování zájmů drobných zemědělců, čemuž tato výzva odpovídá. Uplynulé roky nicméně podle mě prokázaly, že u čerstvých potravin bude vždy on-line prodej v menšině,“ uvedl Sedláček.