„Od června 2019 je ukončeno pořádání farmářských trhů v Ledči. K tomuto kroku jsem přistoupila po zralé úvaze a s ohledem na několik faktorů. Hlavním byla ekonomická nerentabilnost těchto akcí a bohužel v neposlední řadě také malá podpora ze strany samotných trhovců. Děkuji všem, kteří měli o znovuoživení tradice Farmářských trhů zájem a podporovali ji už jen tím, že se trhů účastnili coby zákazníci,“ vzkázala obyvatelům Ledče prostřednictvím místního zpravodaje za pořadatele Eva Blažková.

Burčákový pochod v Pivíně
Skvělá premiéra plná dobrot. Burčákový pochod Pivínem slavil úspěch

Naopak v Havlíčkově Brodě jsou farmářské trhy pod názvem Koudelův talíř, které se konají první sobotu v měsíci přímo společenskou záležitostí. Havlíčkobrodská radnice na ně každoročně vypíše grant za víc než 100 tisíc korun. V rámci trhů se koná na Havlíčkově náměstí rovněž kulturní program. „My jsme na ledečské radnici neuvažovali o žádném grantu. Jsme zde takříkajíc ve dvojím ohni. Farmářské trhy se totiž nelíbí majitelům kamenných obchodů kolem náměstí, například květinářům, kterých je kolem náměstí už šest a ještě přijede trhovec,“ vysvětlil bezpartijní starosta Ledče Zdeněk Tůma. V Ledči se samozřejmě také pravidelně objevují třeba obchodníci se spotřebním zbožím, například ponožkami, ale ti majitelům kamenných obchodů nevadí.

Na náměstí nezůstaly téměř žádné obchody

Zřejmě na tom něco pravdy je, protože v Havlíčkově Brodě na náměstí totiž už dnes nejsou žádné obchody, které by mohly farmáře považovat za konkurenci, takže se tam trhům daří.

„Nás v kamenných obchodech stát kontroluje, to je v pořádku. Musíme splňovat požadavky dané zákonem.„Když jezdím po republice a vidím, že tu samou činnost, třeba prodej klobás může někdo provozovat takovým způsobem, jakým ji provozuje třeba ve stánku na náměstí, cítíme to jako nekalou konkurenci," vysvětlil například řezník Jan Hutyra.

Brnem se prošly desítky děsivých zombie. Další ročník Zombie Walk Brno přilákal i stovky pozorovatelů v ulicích města.
Krev, vřískot a dostatek lidí k sežrání. Brnem prošel pochod zombie

Také v Pelhřimově se už farmářské trhy také nekonají. „Trhy bývaly, ale postupně upadaly, organizovali to externisté. Do výběrového řízení na pořádání se letos nikdo nepřihlásil. Už zůstávají jen trhy se spotřebním zbožím každé třetí pondělí v měsíci,“ shrnula mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Naopak v Náměšti nad Oslavou město od letošního dubna vychází vstříc přání trhovců a malý farmářský trh bývá každý týden. Vždy ve středu na parkovišti Na křížku. Hlavním iniciátorem je Ondřej Fuchs z Bystřice nad Pernštejnem. „Jsem spokojený. Přijde 400 až 450 lidí, vracejí se, což je velmi slušné,“ konstatoval pořadatel.