V největší česnekové tržiště v České republice s pompézními oslavami zeleninové lahůdky se o předposlední červencové sobotě už podevatenácté proměnily Buchlovice s tamním zámkem.

Folklorní agentura Buchlov má za ta léta takzvaně v malíčku tradiční pořádání Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice. Letos se akce nesla v duchu hesla Česnek je hrdost a pýcha.

„Od své premiéry v roce 2002 potěšil svátek česneku už 86 tisíc zbožňovatelů rostliny Allium. Devatenáctý ročník Festivalu kořenové zeleniny, česneku, odstartoval v sobotu v deset hodin dopoledne na horních zámeckých schodech. Zpívala se tam sborově česneková hymna, předávala se česneková úroda starostce Buchlovic Pavlíně Večeřové a připíjelo se na zdraví česnekovým zákysem za účasti devíti cimbálovek, country kapel a sborů. Ty se v průběhu soboty prezentovaly na horních i dolních zámeckých schodech, v zámeckém parku, ale také na parkovišti pod Muzeem Podhradí.

Brněnský lovec bouřek Tomáš Zatloukal za bouřkami vyráží i několik set kilometrů
Tornádo bylo zlomem. Lidé se o počasí zajímají více, všímá si lovec bouřek

„Festival česneku v Buchlovicích je oslavou voňavé zeleniny. Upořádat jej, aby se opravdu vydařil, je počin srovnatelný se špičkovou divadelní inscenací, koncertem nebo něčím, co povznáší lidského ducha. V tomto smyslu se opět Buchlovice zařadily na místo na výsluní, mezi nejkulturnější místa nejen v regionu,“ svěřili se jeho hlavní pořadatelé Miloslav Hrdý s Františkem Hrňou.

Na své si v Buchlovicích přišli na Česnekovém festivalu milovníci dechovky Vlkošáci, Štrajchkapely z Kněžpola, country folkové kapely Lončáci z Modré, cimbálovek Burčáci a Oskoruša, hudební skupiny Hazaféle z Brna, pěveckého ansámblu SIHOTAR z Trenčína, ženských sborů Dolinečka ze Soblahova, Jahody z Kozojízdek, Mistřických frajárek a dětského sboru Hradišťánek.

Počasí zemědělcům na Chrudimsku přeje, žně jsou v plném proudu
VIDEO: Počasí zemědělcům přeje. Žně na Chrudimsku jsou v plném proudu

Sto litrů česnekového zákysu, kterým se připíjelo na zdraví, prolili návštěvníci svými hrdly během několika minut.

„Pro návštěvníky festivalu jsem letos opět napekla na šest tisíc česnekových dobrot a originálních česnekových specialit. Kupříkladu česnekovou sekanou s tvarůžkama, předposlední rande, sýrovou roládu, česnekové buchty, česnekovou čokoládu, ale i česnekovou zmrzlinu, která se začala prodávat úderem 14. hodiny,“ prozradila lékařka Stanislava Hrňová z Buchlovic.

Klání čichačů i plivání na dálku

Návštěvníci festivalu se mohli zúčastnit přednášek a nejrůznějších soutěží, v nichž hlavní roli hrál česnek. Kupříkladu klání čichačů, 14. Mistrovství České republiky v plivání česneku na dálku v trávě. Český rekord na trávě z roku 2011 má hodnotu 10,71 metrů. Soutěžilo se také o nejkrásněji upletený česnekový cop a věnec, o nejsmradlavější česnekové dítě a o nejhmotnější česnek.

Doslova útokem brali návštěvníci festivalu 17 stánků s česnekem. Ženy i muži si na něj vystáli fronty. Nejdelší byly u stánku předního českého pěstitele Jana Kozáka. Domů si jej lidé odváželi po několika kilech.

Reuse centru Ostrava. Podzim 2021.
Mohly by skončit na smetišti, ale slouží dál. O staré věci je v Ostravě zájem

„V supermarketech sice nakupujeme česnek z dovozu, ale jeho chuť a vůně se nedá srovnat s moravským česnekem. Toho jsme si v Buchlovicích vždycky nakoupily do zásoby,“ svěřily se Jiřina Potrusilová s Janou Jandovou z Uherského Hradiště. Než se odhodlaly česnek koupit, oběhly všechny stánky s česnekem a porovnávaly jeho kvalitu i cenu.

„Jsem rád, že festival, byť jej sužovalo velké vedro, přispěl k lepší informovanosti o česneku, jeho pěstování a ochraně, o jeho preventivních a léčebných účincích, ale také o občanské společnosti Českomoravský česnek,“ mnul si ruce Miloslav Hrdý.