Protiatomový kryt v Důlcích zažije kulturní revoluci. Do jeho chodeb a tunelů vtrhnou organizátoři filmového festivalu Elbe Dock. Chtějí tu postavit scénografickou instalaci s odborným lektorem a provádět tudy skupinky zájemců během historicko-popularizačních prohlídek.

Jak vysvětlila Nikola Páleníčková, prohlídky naplánovali na čtvrtek 3. září od dopoledne do večera. Festival se prý snaží hledat dosud neobjevená místa v Ústí, která mohou být zajímavá nejen pro návštěvníky z jiných měst, ale i pro místní.

„Do budoucna bychom rádi našli další prostory a během festivalu je také zpřístupnili. Z Ústí se přesuneme do Drážďan, kde budou projekce pokračovat v bývalém nákladovém nádraží GEH8,“ přiblížila.

Kryt má ve správě ústecké muzeum. Podle muzejníka Martina Krska ale zatím nemá v plánu zřídit zde každodenně otevřenou trvalou expozici. „Na druhou stranu budeme opravdu rádi, když si sem najde cestu víc pořadatelů a uspořádají tu své akce. Kryt jsme dali do pořádku, uklidili tu, natáhli provizorně elektřinu,“ popsal.

Kryt muzeum získalo od profesionálních hasičů, kteří pro něj už neměli využití. Nebyl ovšem ve stavu, aby sem mohl někdo chodit. Před čtyřmi lety sem totiž pronikli zloději kovů a narkomani. Ti rozkradli kabeláž elektrických rozvodů nehledě na nepořádek, který po nich zůstal.

Rozbitá vzduchotechnika, ukradené vodovodní kohoutky a baterie, z elektrického generátoru zbyly jen trosky, postele a matrace pokrývaly odpadky. Vandalové tehdy napáchali škody za zhruba pět milionů korun.

O převzetí areálu město uvažovalo minimálně od roku 2015. Tehdy vedoucí odboru dopravy a majetku města Dalibor Dařílek odhadl cenu nutných oprav na dva miliony korun a roční náklady kolem 400 tisíc.

Kryt prý ale za opravy a zhlédnutí stojí. Alespoň si to myslí amatérský badatel na poli civilní obrany Darius Hingár. Ústecká veřejnost ho zná jako člověka, který založil na sociální síti Facebook zájmovou skupinu Opuštěné stavby.

„Byl unikátně zachovaný. Byly tam lůžka, velitelská místnost, mapy kraje s umístěním dalších krytů na severu Čech. Telefonní ústředny, ošetřovny, sklady protichemického materiálu, dokonce stolní tenis. Byl to jediný kryt, který jsem kdy viděl, že by měl vanu na koupání, dieselgenerátory pro každou část zvlášť, antény pro dorozumívání s ostatními,“ dodal Hingár.