Sběratelské sklony měl od dětství. „Teď jsem se chtěl pustit do něčeho, co sbírá málo lidí. Narazil jsem třeba na Rusa, s nímž si dopisuju a vyměňuju noviny. Zjistil jsem, že největší sběratelská komunita je pak v Indii,“ přibližuje Fiala.

Domů do Kostelce na Hodonínsku mu listonoš nepřinesl jen Deník Rovnost, ale třeba noviny z Etiopie, Severní Koreje, Jamajky, Jihoafrické republiky, Šalamounových ostrovů nebo i z problematických státních útvarů, jako jsou Luhanská a Doněcká republika v ukrajinském regionu. Poslední rarita, o kterou Fiala rozšířil svou sbírku, je z Hondurasu. Získal i čtvrtletník z tamního ostrova Roatán.

V hledáčku má ale další světové deníky. Sehnat některé je podle něj docela oříšek. „Problémem jsou státy a území jako například Jižní Osetie, Adžárie, Abcházie, Podněstří, Nachičevan nebo Karakalpakstán,“ vyjmenovává chybějící destinace v rozšiřující se mozaice.

Fiala učí v Žeravicích. Se světovými novinami se díky jeho zálibě mohou seznámit nejen jeho žáci. „Nechci, aby mi noviny ležely ve skříních. Exponáty rád zapůjčím organizacím, jako jsou knihovny, muzea či školy. Zájemcům to může rozšířit zeměpisné obzory,“ říká Fiala.

Jeho výstavu Noviny všech kontinentů si mohou nyní prohlédnout návštěvníci Městské knihovny v Hodoníně. Z jedné z titulních stran je dokonce pozdraví bývalý irácký diktátor Saddám Husajn. „Lidé se o noviny na výstavě zajímají a tráví u nich více času než u jiných expozic. Někteří dokonce vzpomínají na svá školská léta, když se snaží přečíst články v azbuce,“ popisuje knihovnice Alexandra Stušková. Výstava světového tisk tam potrvá téměř do konce února.

Přínos sběratelství a především vystavování exponátů tohoto typu oceňuje také středoškolský učitel dějepisu a českého jazyka David Vaculík. „Využití v zeměpisu je jasné, ale studenty lze světovými novinami obohatit i v jiných předmětech. Seznámí se nejen s jinými písmy a jazyky, ale i s tím, co tamní obyvatelé denně čtou a co je zajímá,“ míní Vaculík.