Pracoviště disponuje nejnovějšími technologiemi, včetně figurín, na nichž si lze nanečisto vyzkoušet postupy vedoucí k záchraně života.

Špička v republice

„Nové simulační centrum je vysoce pokročilé a patří v České republice mezi špičku. Slouží k nácviku základních dovedností resuscitace a kompletních kritických stavů s maximální možnou mírou věrohodnosti. Umožňuje, aby si týmy vyzkoušely zcela reálně záchranu lidského života, včetně ověření teoretických znalostí a osvojení praktických zkušeností. Jednoduše řečeno, mohou si tam vyzkoušet bolestivé a rizikové zákroky, ještě než se dostanou k živému pacientovi,“ říká přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) FN Plzeň a vedoucí simulačního centra profesor Jan Beneš.

V Česku každoročně skončí desítky ordinací
Prázdné ordinace? Nová mapa ukázala, kde v Česku lidé zůstali bez lékaře

„Pro centrum jsme zavedli zkratku SIMPL - tedy Simulační Centrum Plzeň. Cílem je poukázat na to, že udělat chybu v praxi může být jednoduché, ale předejít jí ještě jednodušší, pokud vytvoříme reálné podmínky, kdy lze dobře situaci natrénovat. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí, a že chybou není ji udělat, ale zopakovat,“ dodává.

Figuríny reagují na pokyny

V centru jsou k dispozici pokročilé pacientské simulátory, které mohou mluvit, dýchat, krvácet a podobně. Je mezi nimi i figurína pětiletého dítěte, brzy přibude novorozené miminko a rodička pro výuku v gynekologii a porodnictví.

Figuríny mohou být napojeny na přístroje, které sledují jejich životní funkce nebo je podporují při jejich selhání, například ventilátor pro umělou plicní ventilaci, stejně jako u živých pacientů. Obsluhují je technici, kteří dokáží prostřednictvím nejmodernější techniky nasimulovat situace potřebné k výuce a nácviku. „Všechno se zaznamenává, celá situace se tak dá opakovat a postupy se dají konzultovat a vyhodnocovat i zpětně,“ připomíná zástupce přednosty pro vědu a výzkum Jan Zatloukal.

U figuríny jsou obvykle malé skupinky dvou až tří lidí, které sleduje lékař, ostatní se mohou dívat v jiných místnostech na monitory. K výuce a nácviku je k dispozici i digitální interaktivní stůl, na kterém je možné si navolit virtuálního pacienta i jeho potíže a zkoušet, jak postupovat při léčbě. „Obrovskou výhodou je fakt, že si to lze vyzkoušet třeba stokrát a bez obav, že by se někomu ublížilo,“ popisuje technik simulačního centra a zároveň záchranář na KARIM Jaroslav Pokorný.

Krev na ruce zdravotníka. Ten právě odnesl těla tří žen, které zemřely v důsledku ruského ostřelování v jedné z obytných čtvrtí v Charkově na Ukrajině 7. července 2022.
Zachraňují hrdiny. Na pach krve nezapomenete, říkají ukrajinští zdravotníci

„Principem simulační výuky není někoho nachytat při neznalosti, ale naopak nechat ho projít situací, kdy musí v týmu řešit nějaký kritický stav, s nímž se může v praxi setkat, a najít pro pacienta to nejrychlejší a nejbezpečnější řešení k záchraně jeho života,“ zdůrazňuje Jan Beneš.

Zatím je simulační centrum určeno pro mediky, pro všechny lékaře, kteří musejí v rámci specializační přípravy povinně absolvovat lékařskou první pomoc, a pro zdravotníky Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Plzeň. „Do budoucna ale plánujeme rozšířit nabídku našich kurzů i pro další specializační vzdělávání,“ uzavírá profesor Jan Beneš.