Válečný veterán Robert Gilbert se opakovaně na západ Čech vracel. „Měla jsem to štěstí, že jsem se s ním potkala. Domažlice pro něj byly opravdu druhým domovem. Právě tady zažil konec války, což se mu silně vrylo do paměti. Jeho vřelý vztah dokazuje i to, že město dostalo jeho vojenskou pozůstalost,“ uvedla historička Muzea Chodska v Domažlicích Kristýna Pinkrová.

Fond čítá asi 900 položek a tvoří ho například uniformy, pohledy, dopisy, jež posílal manželce, vyznamenání nebo drobná válečná kořist. Součástí je také asi stovka fotografií, které Robert Gilbert pořídil během osvobozování západních Čech. „Byly to negativy, jež nikdy nevyvolal. Poprvé jsme snímky vystavili v roce 2018, tedy rok po jeho smrti. Bohužel ke snímkům nemáme žádné popisy,“ zalitovala Pinkrová.

Nejde však o jediný soubor, který muzeum vlastní. Dalším jsou například fotografie od Jeeseho Stylese, na nichž jsou oslavy konce války z Domažlic, Plzně a rovněž chodských vesnic. „Dodnes se nám nepodařilo určit, o jaké obce se jedná. Nemáme ani bližší informace o samotném americkém vojákovi. Do muzea se totiž dostaly fotky od sběratele,“ dodala historička.