Kubera rovná se Teplice. To už nikdo z novodobé historie města nevymaže. Jaroslav Kubera lázeňské město na severu Čech vedl čtvrt století, miloval ho a ani po odchodu do vysoké politiky v Praze na něj nezanevřel. „Vždycky to budou moje Teplice, moje město, které mě vychovalo a já mu mám stále co vracet,“ říkal ještě nedávno při jednom setkání v Teplicích. Zemřel v pondělí dopoledne v nedožitých 73 letech. Teplice mu navždy zůstanou domovem.

Kubera začínal jako tajemník

Rodák z Loun začal svoji politickou kariéru na teplické radnici budovat v 90. letech jako tajemník. K jeho prvním kontroverzním výrokům v té době patřil návrh, aby centrem rodícího se Ústeckého kraje byly v budoucnu Teplice a nikoli dosavadní Ústí. Už tehdy se začal projevovat jako velký patriot. Později v roli starosty svůj návrh podporoval třeba srovnáním počtu fontán v obou městech. „Ústí je sice velké město, ale nic v něm není. Podívejte se na Teplice, kolik tu máme pěkných kašen a fontán i dalších atrakcí,“ poukazoval.

S nástupem do čelní funkce ve městě Kuberova kontroverzní rozhodnutí začala rychle přibývat. Tepličany si získal třeba tím, že jim zrušil poplatky za vyvážení popelnic. V 90. letech jako první město v republice. Měl pro to své vysvětlení. „Lidé přeci nemohou za to, že si musí koupit mléko v krabici, protože ve vratných lahvích se už neprodává,“ zněla jeho argumentace.

„Udělal to dobře. Měl totiž dobře spočítané, že se to městu vyplatí. Nemáme neplatiče, nemusíme vyhazovat peníze za vymáhání poplatků,“ přitakával tehdy jeho stranický kolega z ODS Pavel Šustáček.

Byl to průkopník

Další primát si Teplice pod Kuberovým vedením zapsaly v roce 1997. Zatímco si lidé mysleli, že vedení města instaluje v centru nové lampy, primátor a několik dalších zasvěcených už na své obyvatele koukalo přes první kamery. Čtyři tyto průkopnické kousky tehdy ještě pouze analogového zařízení byly z oblasti Benešova náměstí napojeny kabely na dohledové centrum strážníků. Lidé tomu v té době příliš nevěřili, spíše to brali jako atrakci. Život ve městě postupně ale ukázal, jak kamery dokážou pomáhat při dopadení pachatele trestné činnosti.

„Dnes máme moderní kamerové centrum, které obsluhuje téměř padesátku digitálních zařízení po celém městě,“ popsal současný stav ředitel městské policie Michal Chrdle.

Vyšel vstříc sprejerům

Kubera ještě jako starosta podporoval na zdích v ulicích graffiti. Aby se ale Teplice nestaly od začátku do konce pomalovanou hrůzou, vybral sprejerům pár městských zdí, které jim zdarma nabídl k realizaci jejich představ. Začaly se tak objevovat první legální obrazy, z nichž se řada dochovala dodnes.

Přestože byl představitel radnice od samého začátku známý svojí spořivostí, na sprejerství v první fázi přispíval. „Alespoň to máme pod kontrolou a netýkají se nás problémy, jako mají jinde. Podívejte se, kolik jezdí pomalovaných vlaků, kolik je zašpiněných zdí a ani v jednom případě se neví, kdo to udělal a po kom vymáhat škodu. My u nás přesně víme kde a kdo,“ vysvětloval svůj postoj. K jeho nápadu ho přiměl fakt, že teplickými ulicemi jezdil trolejbus poničený graffiti a nikdo nemohl dopadnout viníka.

Jaroslav Kubera také navrhl zdanit prostituci ve městě. „Každá taková pracovnice by měla mít svoji licenci, aby mohla být registrovaná a hlavně platit paušální daň,“ navrhoval, když byl sex v teplických ulicích Masarykova, Nákladní, Dubská ještě velkým byznysem. V důsledku zavádění různých opatření v české ekonomice ve svém přístupu v posledních letech otočil. „Podle mě prostitutky nikdy daně vlastně platit ani nemohou, protože nošení registračních pokladniček na zádech by bylo vzhledem k jejich povolání poněkud obtížné,“ prohlásil.

Teplický patriot zastával negativní postoj ke zvýšení pravomocí strážníků. „Být po mém, tak bych jim nedal ani pistole. Na sbírání psích exkrementů a vybírání pokut za špatné parkování je totiž nepotřebují,“ zlehčoval. Faktem je, že v Teplicích nikdy nedovolil, aby městská policie měřila rychlost. „Od toho si platíme státní policii,“ komentoval.

Humor mu byl blízký

Nebránil se ani legraci. Třeba před 10 lety prosazoval zásadní zlom v dopravě v Teplicích. Do pravidel silničního provozu chtěl protlačit návrh týkající se chodců. Ti, kteří budou přecházet po přechodu pomalu a zbytečně brzdí provoz především v centru města, dostanou pokutu od policie. V tomto případě ale šlo o aprílový žertík.

V komunální politice měl samozřejmě i své odpůrce. Nicméně většinu Tepličanů, jak vyplývá z výsledků řady voleb, si Kubera dokázal získat na svou stranu, a to především jeho přístupem ke svobodě. Měl na to recept, který fungoval. „Nesmíme občanům komplikovat jejich už tak složité životy. Stát jim toho nařizuje a omezuje tolik, že každá zbytečná naše vyhláška ve městě je další velkou přítěží. Nechme je sakra žít,“ pronesl lounský rodák, ale srdcem velký Tepličan, v jednom ze svých vystoupení v teplickém zastupitelstvu.