„To si nechceme nechat líbit. Budeme to řešit,“ uvedl v rámci pietního setkání romský aktivista Josef Miker. Do amplionu během piety promluvilo více řečníků. Hovořili nejen k policejnímu zákroku, ale obecně také k tomu, co jim vadí na českém státu. Stovky lidí pak jednohlasně  volali „Pojďte nás zabít“. K uctění památky do Teplic přijel také kněz, který v sobotním odpoledni vedl krátkou bohoslužbu za mrtvého. Krátce po 16. hodině se část lidí ze shromáždění vydala na pochod ulicemi k teplické policejní služebně u vlakového nádraží. Před budovou policie jim ale těžkooděnci přehradili cestu, k vyhrocení davu nedošlo.

"Pochod byl nepovolený. V Husitské ulici jim cestu přehradila pořádková jednotka. Zástupci policie vyzvali účastníky pochodu, aby se rozešli," konstatoval policejní mluvčí Daniel Vítek. Nikdo nebyl zadržený. Průvod se po skupinkách vydal zpět na místo původního shromáždění, do ulice U Hřiště. Po cestě se rozplynul, protože začalo hustě pršet. Policie monitorovala situaci po celou dobu akce, už před začátkem piety uzavřela pro motoristy část Nákladní ulice. 

Akci svolalo občanské sdružení Konexe. Důvodem pro původně pietní akci byl týden starý případ. Policisté v sobotu 19. června zasahovali v Teplicích kvůli potyčce a výtržnostem dvou mužů. Po příjezdu hlídky na místo události byl na ulici už pouze jeden z nich. Protože byl agresivní, jevil známky požití drog a nespolupracoval, použili policisté donucovací prostředky. Muž poté v sanitce zemřel. Byl romské národnosti a členové komunity chtěli právě na sobotním setkání v Teplicích, které se konalo v místě, kde k incidentu došlo, uctít jeho památku. Zároveň zákrok policie označili za brutální a chtějí to dál řešit. Některá média to přirovnala k policejnímu zákroku v USA na Afroameričana George Floyda, který na jeho následky zemřel. 

Vlevo Radim Kadleček, krajský státní zástupce. Vpravo Jaromír Kníže, krajský ředitel Policie ČR v Ústí nad Labem.
Zásah proti „českému Floydovi“ byl v pořádku, tvrdí policie i GIBS

Podle závěrů šetření odboru vnitřní kontroly byl policejní zákrok ale v pořádku. Příčinou smrti 45letého muže v Teplicích nebyl samotný zákrok policie, ale předávkování drogou a následný zdravotní kolaps. Postup hlídky včetně použití chvatů a hmatů příčinou úmrtí agresivního muže nebyl. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci uvedlo vedení krajské policie. Generální inspekce bezpečnostních sborů případ prověřovat nebude.