Na Miladu míří těžká technika. Příznivé jarní počasí umožnilo u jezera start stavebních prací, které mají za cíl zpříjemnit návštěvníkům pobyt ve vyhledávané lokalitě. Postup prací za téměř 200 milionů je naplánovaný tak, aby co nejméně ovlivnil provoz v rekreační zóně, přesto státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ), který areál spravuje, žádá veřejnost o zvýšenou opatrnost v místech, kde se budou pohybovat stroje.

U jezera Milada v následujících měsících vznikne centrální kanalizace, přípojky pitné vody pro hlavní pláž a elektrické a vodovodní přípojky. „Milovníci koupání se dočkají nových plovoucích mol, která více zpřístupní jezero plavcům a budou sloužit i jako přístaviště pro rekreační lodě. Počítá se také s ekomoly určenými zejména pro vodní ptáky. Ta budou umístěna po celém obvodu jezera,“ informovala mluvčí PKÚ Hana Volfová.

Tím nejdůležitějším v letošním roce je však zlepšení přístupnosti všech částí jezera zejména pro složky Integrovaného záchranného systému a bezpečnostní službu. „Zpevněnou komunikaci, která bude hotová ještě před oficiálním zahájením sezony, budou moci využívat také vyznavači in-line bruslí,“ dodala Volfová.

Desetikilometrový okruh

Tuchomyšlský okruh bude postupně zpevněn v délce přes 10 kilometrů. Dojde i na čištění tří kilometrů koryta Modlanského potoka, dále na sanace a každoroční opravy stávajících komunikací.

Nyní PKÚ oslovuje firmy, které chtějí letos poskytovat své služby na Miladě. Kateřina Kulhánková z odboru strategického rozvoje ústeckého magistrátu doplnila, že v rámci Výzvy na poskytování služeb v zájmovém území Milada pro rok 2019 se zájemci měli možnost přihlásit do konce února.

„Nyní proběhne schůzka ohledně podmínek smluv o pronájmu. V případě, že se neobsadí všechny požadované pozice, bude vypsána druhá výzva,“ upřesnila Kulhánková. Potvrdila také, že probíhající práce kolem jezera nenaruší organizaci ani průběh slavnostního zahájení sezony na jezeře Milada, které proběhne v sobotu 18. května. Sezonu na jezeře ukončí akce s vílou Miladou 21. září.

V Dobrovolném svazku obcí Jezero Milada, pod který by v budoucnu měly přejít pozemky v areálu, jsou kromě Ústí nad Labem i města Chabařovice, Trmice a obec Řehlovice. „Z naší strany zatím není možné investovat na pozemcích jezera, protože nejsou v našem vlastnictví,“ uvedla trmická starostka Jana Oubrechtová.

Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v ČR. Vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Chabařovice. Jeho rozloha je 252 hektarů, maximální hloubka bezmála 25 metrů, objem vody přesahuje 35 milionů kubíků. Napouštění jezera začalo roku 2001, skončilo v roce 2010 a veřejnosti se otevřelo v roce 2015. Náklady na rekultivační práce dosáhly pěti miliard.