Vypadá to jednoduše. A výsledkem je zázrak. Řeč je o netkané textilii s nanomateriálem, kterou vyvinuli na Technické univerzitě v Liberci. Stroj na její výrobu jede v těchto dnech nepřetržitě. Každou minutu vychrlí čtyři metry textilie s ochrannou vrstvou. Z nich se dá ušít osm ochranných roušek.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie se během několika dnů či spíše hodin změnil z prestižního vědeckého pracoviště v chemickou laboratoř a šicí dílnu současně. „Šlo o iniciativu profesora Davida Lukáše, který nás přesvědčil, abychom začali vyrábět roušky alespoň pro naši paní doktorku. V tu chvíli se to rozjelo obrovským způsobem, protože jsme zjistili, že roušky nejsou nikde,“ líčí Petr Mikeš z katedry chemie pedagogické fakulty. „Zároveň se nabídla skupina profesora Jaroslava Berana z fakulty strojní, katedry textilních a jednoúčelových strojů. S jejich obrovskou podporou se zprovoznil stroj, který byl zatím ve stavu testování. Během čtyř pěti dnů ho dokázali rozjet na plný provoz,“ doplňuje Mikeš.

Únava, ale euforie

Na všech zúčastněných je patrná únava. Ale zároveň obrovská euforie. Tým čítající několik desítek lidí od vedoucího katedry přes studenty po doktorandy jede téměř nepřetržitě. „Dělalo se o víkendu od pěti ráno do jedenácti večer. Jedeme téměř v třísměnném provozu,“ vysvětluje v běhu mezi laboratořemi Petr Mikeš.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
Liberecký kraj má šestého člověka nakaženého koronavirem, je v domácí izolaci

V jedné připravují dva asistenti roztok polymeru s vysokoprocentním alkoholem. Z něj se v nově vyvinutém stroji pomocí patentované metody elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem vyrábí materiál s vlastnostmi, jež zabraňují prostupu i těch nejmenších částeček. Včetně virů. „Unikátní je v tom, že částice viru dokáže zachytit v nanovlákenné síti. Účinnost je až 99,9 procenta. Alkohol působí zároveň jako desinfekce,“ říká profesor David Lukáš z katedry chemie, z jehož popudu se výroba rozjela.

Tři kilometry

Materiál s nanovrstvou putuje do řezací dílny, které vládne výzkumný pracovník Martin Stuchlík s kolegyní Martinou Vaníčkou. „Za směnu nařežeme asi tři kilometry,“ prozrazuje. Dvanáctihodinovou šichtu pod zářivkami dopuje kávou.

Nařezané čtverce putují do konferenční místnosti, kterou vědecká pracovnice Veronika Máková proměnila už ve čtvrtek v šicí dílnu. Sama se do práce vrhla o víkendu. V pondělí se k ní přidaly další. Tou dobou se už v týmu profesora Lukáše rozhodlo, že se na univerzitě začne s výrobou speciální textilie ve velkém.

Únavu poráží humor

Signálem byl katastrofický nedostatek roušek mezi lékaři, tenčily si i zásoby v nemocnici. „To byl pro nás asi ten hlavní impuls,“ vysvětluje doktorandka Johana Kulhánková, proč vědeckou práci vyměnila za šicí stroj. Ten si do práce přinesla i Jana Melicheríková, laboratorní technička a maminka dvou malých dětí.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Směna jim začíná ráno, málokterá končí před 20 hodinou. Každá ušije kolem 150 roušek denně. Nad únavou, která po hodinách nad šicím strojem s málo prodyšnou rouškou začíná být patrná, vítězí humor. „Prý jsme šičky s nejvyšší kvalifikací v zemi,“ směje se docentka Eva Kuželová Košťáková. „Dojalo nás, když nám sem z jednoho obchodu přivezli zákusky. Teď se jedna firma nabídla, že přiveze i pizzu. Toho si moc ceníme. Už nám chybí jen masérka,“ rovná si záda její kolegyně. V dílně zůstává i přes noc. Další šicí centrum vzniklo souběžně na textilní fakultě.

Začátkem týdne se připojily i dvě menší dílny v regionu. „První den jsme vyrobili několik stovek kusů, dnes už tisícovku. Teď už má stroj kapacitu vyrobit materiál pro šest až osm tisíc roušek denně,“ přibližuje vedoucí katedry Josef Šedlbauer.

Pro celý kraj

Zázračný materiál od libereckých vědců putuje Libereckému kraji, který začal zadávat šití větším firmám a ušité roušky pak podle požadavků distribuuje těm nejpotřebnějším v první linii lékařům, zdravotníkům, záchranným složkám, zdravotním a sociálním zařízením. „Vypadá to, že bychom v relativně krátké době mohli pokrýt potřeby celého kraje,“ dodává Petr Mikeš z katedry chemie.

Magdalena Klížová a Adam Knop ze studia Yogaholick.
Studio Yogaholick se přesunulo do on-line světa. Záchranáři mají lekce zdarma

Pro širší veřejnost zatím roušky určeny nejsou. Na libereckou univerzitu se teď zoufale obracejí i další kraje a nemocnice v zemi. „Hlavně dětská infekční oddělení,“ dodává Petr Mikeš.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník