Stát se celebritou za hranicemi České republiky je jednodušší, než by si člověk pomyslel. Své o tom ví i 41letý Lukáš Rosenkranc z Ústí nad Labem, který se stal slavným až v daleké Indii a ani ho to nestálo tolik dřiny a času. Celebritou se stal prakticky přes jediný den, a to díky svatbě. Vzal si totiž Indku a veselka probíhala právě na sousedním kontinentu.

Dvojice se seznámila prostřednictvím internetové stránky, kde si začali psát. V únoru 2015 se poprvé spojili přes Skype a už v říjnu téhož roku se navštívili. „Bylo to mnohem lepší než přes Skype, provedla jsem ho po okolí a velmi dobře jsme si rozuměli,“ uvedla 30letá Saarulatha Rosenkrancová, která s manželem bydlí v Ústí nad Labem a učí tady angličtinu.

Jejich svatební den proběhl teprve nedávno, v srpnu v indickém městě Cuddalore. A způsobil poprask. „Stalo se to z ničeho nic, měli jsme obřad v chrámu a najednou se všude objevili reportéři a fotografové,“ zavzpomínal s úsměvem Lukáš Rosenkranc, který pracuje jako technik v rodinné firmě.

V Indii není obvyklé, aby si Indka brala Evropana, proto se jejich sňatek stal raritou a přitáhl mnoho pozornosti. Poskytovali rozhovory, fotili se, a dokonce se dostali i do celostátní televize News7, která je obdobou naší ČT24.
Tato popularita se Rosenkrancovým hodila později, když si chtěli pronajmout hotel, ale neměli s sebou doklady.

Svatby v Indii mívají až 500 hostů. Rosenkrancovi se však spokojili s účastí 25 příbuzných.

„Z legrace jsem ženě řekl, aby se recepčního zeptala, jestli kouká na televizi nebo čte noviny, a on mě opravdu poznal a s pokojem jsme tak neměli vůbec problém,“ řekl Rosenkranc. Jeho popularita tak dosáhla až 200 kilometrů daleko od místa obřadu.

TŘI DNY OSLAV

Svatby v Indii probíhají jinak než v České republice. „U nás je to hlavně o shromáždění celé rodiny. Setkáte se s příbuznými, které jste neviděla třeba roky,“ vysvětlila Rosenkrancová. Ty nákladnější oslavy trvají až tři dny a přijde na ně přes 500 lidí. Začíná se večerními oslavami, kde se sejde nejbližší rodina, nevěsta a ženich. Také se tam objeví lidé, kteří se nemohou dostavit na obřad druhý den ráno.

O Rosenkrancových psal i indický tisk.

Svatba Rosenkrancových byla menší, trvala jen jeden den za přítomnosti 25 nejbližších příbuzných. Podle tradice se obřad uskutečnil v chrámu, v němž hořel oheň a který zdobily banánové listy coby symbol reprodukce. Během obřadu novomanželé seděli na zemi a na obličeje jim byly nanášeny různé barvy jako symboly požehnání.

Na ranní obřad se novomanželé oblékli do hedvábných rób. V Indii je běžné, že i muži nosí při této příležitosti sukně. „Je to kvůli klimatu, sukně je vzdušná, proto ji nosí i muži,“ řekla Rosenkrancová. Na večerní oslavy se potom převlékli do severoindického typu oblečení. Pro muže změna spočívá v tom, že si obléknou kalhoty.

Je tu však ještě jedna odlišnost, nad kterou se pozastaví nejeden Čech. „V řadě států Indie totiž platí přísná prohibice a podobné události se tak musí obejít bez alkoholu,“ vysvětlil Rosenkranc, který si manželku vzal i na české půdě, jen o několik měsíců dříve.

Radka Feichtingerová