To vše za pouhé tři roky shromáždil Jiří Sauko z Branky na Tachovsku, některým panenkám dokonce musel i vlastnoručně ušít nové šaty ve starém stylu. „Muzeum je zaměřeno převážně na hračky a dobovou módu,“ říká sběratel a dodává, že má rád dávno zaniklé časy i věci, které mnohdy upadly v zapomnění. „Nejde o takzvané retro, které mám spojené s šedesátými až osmdesátými lety, zde jsou exponáty starší, pochází z konce devatenáctého století až do roku 1950.“

Mezi nejstarší exponáty patří panenky, mezi sběrateli ceněné na tisíce až desetitisíce korun. „A mnohé staré vydržely až dodnes. Dělaly se z porcelánu i papíru, celuloidu, pak i z plastů,“ dále vypráví pan Jiří a poukazuje na první pořízený exponát. „Jde o starý francouzský bufet, skříň, tady umístěný v prostorách dole v kuchyni. Následně jsem si pořídil starou českou panenku a pak už to šlo samo,“ usmívá se.

Napěchované místnosti

Dvě patra s několika místnostmi jsou doslova napěchována nejen panenkami a kočárky, ale také plyšovými medvídky, hračkami, broží i šperky, ukázkami spodního prádla či nádobí a k vidění i slyšení je dobový hrací obraz, který zahraje po natažení klíčkem.

Dalším ze vzácných exponátů jsou šaty z roku 1870 a 1910. „Rozhodně nešlo o všední oblečení, šlo o večerní róbu a pro nošení při odpoledních příležitostech.“

Muzeum bylo slavnostně otevřeno v sobotu v deset hodin a zájemci ho mohou navštívit každou sobotu a neděli vždy od 12 do 18 hodin.