Demonstranti se zde sešli před 14. hodinou odpoledne. V poklidu stáli a na zabíjení kaprů upozorňovali transparenty a notebooky se záběry o životě kapra. Řada lidí na aktivisty cestou do nákupního centra hrubě pokřikovala. Někteří byli ale vůči protestům shovívavější.

"Vůbec to nechápu. Příroda to tak přece zařídila, aby lidé jedli ryby. Nevidím v tom žádný velký problém," uvedl jeden z nakupujících.

Věznice Heřmanice. Ilustrační foto.
Vězeňské Vánoce: bez návštěv i "opušťáků", ale se svátečním jídlem

"Jsme součástí potravinového řetězce a kdyby pán Bůh chtěl, abychom byli všichni býložravci, tak to tak zařídí. Aktivisty do jisté míry chápu. Také nechci, aby zvířata trpěla. Ale na druhou stranu si myslím, že je v této době mnoho možností, aby umřela tak, že nebudou trpět," řekl další z nich.

Tichá ulička

Cílem takzvané Tiché uličky pro kapry je poukázat na kruté zacházení a zbytečné zabíjení kaprů. Aktivisté tvrdí, že jestliže jsou Vánoce svátky míru, je to v rozporu se štědrovečerní večeří, a spoustou tradic, které nedávají smysl. "Nelíbí se nám využívání zvířat obecně. Nemyslím si, že zvířata tady jsou proto, aby nám sloužila. A také se nám nelíbí, jak se s nimi zachází. Osobně mi například vadí, že se malé děti chodí koukat do kádí na kapry, kteří trpí, lapají po vzduchu a nakonec je prodavači zabijí," uvedla organizátorka akce Klára Šmídlová.

Jan Tlášek z Českých Budějovic si doma postavil půvabný betlém z postavičkami z žaludů.
VIDEO: Fotky jako inspirace. Nadšenec z jihu Čech vyrobil žaludový betlém

V Plzni letos aktivisté uspořádali Tichou uličku pro kapry podruhé. "Jak jsem již zmínila, protestujeme během roku i proti zabíjení dalších zvířat. Děláme například akci nazvanou Kostka pravdy, kdy stojíme s otevřenými notebooky, na kterých promítáme záběry ze zpracovatelského průmyslu," sdělila dále.

Tichá ulička se nesla ve velmi klidném duchu a téměř beze slov. Aktivisté měli na ústech nasazené černé roušky, které měly symbolizovat, že ryby nemohou křičet o život. Celá akce skončila kolem 15. hodiny.