Střelmistr Dušan Nekarda vzal do ruky signální pistoli a vystřelil varovný výstřel. „Za patnáct. Pět, čtyři, tři, dva, jedna, pálím,“ křičel Nekarda u odpalovacího zařízení.

V tu chvíli se ozval mohutný, až do kilometrové vzdálenosti slyšitelný výbuch a tisícitunové silo se během několika sekund sesunulo k zemi. V jeho okolí se vznesl ohromný mrak prachu, který okamžitě začali likvidovat děčínští dobrovolní hasiči.

Přestože samotný odstřel trval jen velmi krátkou dobu, předcházely mu pečlivé a dlouhé přípravy. „Do betonových sloupů, na kterých silo stálo, jsme navrtali přibližně 250 otvorů. Do těch jsme dali zhruba třináct kilogramu plastické trhaviny perunit,“ popsal přípravy technický vedoucí odstřelu Petr Mikula.

Kromě toho bylo nutné zahalit celou spodní část zásobníku na mouku do plachty. Ta měla zamezit nejen odlétávání drobných úlomků betonu, ale také zadržet valnou část prachu.

„Zadní řadu betonových sloupů jsme ještě vyztužili traverzami. Potřebovali jsme totiž, aby vydržely o přibližně půl druhé vteřiny déle než ty přední, aby se silo složilo,“ popsal další fígl Petr Mikula.

Pokud by totiž všechny betonové sloupy povolily v jeden okamžik, velká budova by nejspíše jen klesla o několik metrů níže a nespadla by.

Odstřel obilného sila si nenechaly ujít desítky lidí. Jedním z nich byl také Milan Malát, který pracoval v pekárnách až téměř do jejich zániku. „Zbyli jsme tam poslední dva. Když běžel plný provoz, staral jsem se o údržbu,“ řekl Malát.

Ten pracoval v pekárnách dlouhých sedmnáct let. Nostalgii ale ani tak necítí. „Ten areál už skomíral dlouho. Napřed skončily pekárny, pak tu dělali nějaké kalendáře a teď už to bylo dlouho prázdné,“ dodal.

Místo po silu zůstane prázdné i v příštích letech. Areál bývalých pekáren by měl přesto ožít. Před časem jej totiž koupila společnost Wefa Bohemia, která do něj chce rozšířit výrobu ze sousedního pozemku.

„Máme dostatek zakázek. Ale nemáme kapacitu, kam umístit lidi a stroje. Naskytla se příležitost koupit areál nad naší halou. A my ji využili,“ řekl jednatel společnosti Wefa Bohemia Vratislav Kern.

Jím vedená společnost nechala zbořit například bývalé garáže nebo některé nepotřebné budovy. Svůj provoz plánuje prozatím rozšířit do hal, kde se dříve pekl chleba. Teprve až nebude tato hala stačit, pustí se do zastavění místa po silu.