Ve čtvrtek 4. ledna ještě do baziliky Navštívení Panny Marie dorazily děti ze základních škol na prohlídku betléma, o den později se konaly obvyklé bohoslužby, na sobotu 6. (v 8 a 18 hodin) a neděli 7. ledna (v 8, 10 a 18 hodin) byly naplánovány další mše.

„Pak se pro veřejnost uzavře. Budeme ji pomalu vyklízet a zabezpečovat veškeré sochy i vybavení tak, aby tam poté mohla nastoupit stavební firma,“ oznámil Miroslav Přikryl z Odboru dotačních projektů a církevní turistiky z biskupství v Ostravě.

Barokní oltář osvětlený desítkami elektrických žárovek mají v kostele sv. Jiří v Semněvicích na Domažlicku. Některé jsou z počátku minulého století. Na snímku starosta obce Antonín Kolář
Semněvice se pyšní svítícím oltářem se žárovkami. Pochází již z roku 1910

Nepřehlédnutelný chrám nad souměstím, jak řekl Miroslav Přikryl, projde celkovou opravou včetně vytvoření zázemí pro průvodce. Zrestaurování se dočkají varhany i kaple sv. Kříže a dále zábradlí ochozů, korintských hlavic a mramorování soklů. Doplní se osvětlení a celý interiér bude vymalován tak, aby odpovídal stylové barokní podobě.

Zpřístupnění krypty návštěvníkům 

„Po rekonstrukci budeme moci zpřístupnit i kryptu, kam se sice dá vstoupit, ale nikoliv ji v dnešním stavu prezentovat pro veřejnost. Několik posledních let byla pro návštěvníky uzavřena,“ konstatoval Přikryl.

V kryptě spí věčným spánkem například třináct katolických poutníků z Hané, kteří se utopili, když se pod jejich procesím zřítila podemletá lávka přes rozvodněnou Ostravici. „A jejich těla jsou pochována v základech kostela Panny Marie, který se právě budovati začal…“ dochovalo se v dobových pramenech.

Bazilika Panny Marie ve Frýdku, 5. 1. 2024.Bazilika Panny Marie ve Frýdku, 5. 1. 2024Zdroj: Deník/Radek Luksza

Právě s mariánskými poutěmi byl svého času spojen vznik dnešní frýdecké baziliky minor, což je čestný titul udělený papežem pro zvlášť významné kostely. Budovat ji začali v polovině sedmnáctého století na místě, kde se podle pověsti našla kamenná socha Panny Marie a začalo tady přicházet tolik poutníků, že tu přestávala stačit skrovná dřevěná kaplička. Kostel sice vysvětili v roce 1759, ale definitivně hotov byl v roce 1777.

Poklad, který byl koncem války ukrytý na půdě v Linhartovech
Legitimace nacistů i vkladní knížky. Tajná skrýš ukrývala sudetský poklad

„Bylo mnoho lidí, kteří na chrámu pracovali zadarmo, věnovali stavební materiál nebo svým penízem přispěli na vnitřní výzdobu chrámu, ale financování stavby bylo v té době již ve velkých obtížích, proto byly obě věže dostavěny na dluh, který byl postupně zaplacen,“ psalo se v kronice farnosti.

Zvelebování areálu pokračuje

Nadcházející práce v bazilice budou, jak Přikryl upozornil, pokračováním zvelebování celého areálu, jenž byl během komunistické totality zanedbáván. Věřícím bude během rekonstrukce k dispozici farní kostel sv. Jana Křtitele u frýdeckého náměstí. „Jsou na to zvyklí, jelikož se po vánočním období bazilika vždy až do jara uzavírá kvůli obtížnému vytápění,“ vysvětloval mluvčí biskupství Ondřej Elbel.