Technické služby ve Frýdku-Místku začaly hned v prvním týdnu v novém roce na pokyn radnice dělat pořádek se zbytky altánku na břehu řeky Ostravice, kde dlouhodobě tábořili lidé bez přístřeší. Zbyly tu po nich jen spousty nedopalků a sem tam špunty od levného vína.

Bezdomovci už na místě u lávky přes řeku za Úřadem práce ČR k zastižení nebyli, když tam dorazila demoliční četa s bagrem a nákladním autem na suť. „Zahájení prací neprovázely žádné excesy a vše se obešlo bez problémů. Bezdomovci byli s likvidací bývalého altánu smíření a věděli o tom. Možná z médií nebo z předchozích aktivit města – tedy úklidů a obhlídek,“ řekla mluvčí magistrátu Frýdku-Místku Jana Musálková Jeckelová.

Redaktor Deníku zjišťoval, jak se žije bezdomovcům v Ústí:

Altán na východním břehu byl součástí cyklotrasy okolo Ostravice a patřilo k němu ohniště i místo k odstavení bicyklů. Ohniště využili bezdomovci samozřejmě k ohřívání a vaření, odstaviště jim posloužilo k odkládání či sušení věcí. V torzu přístřešku poté pod plachtami nocovali. Všechno technické služby zbouraly a zahladily, kameny úhledně zabalily na palety a odvezly pryč.

„Zlikvidovaly ho na základě požadavku města. Budoucí účel pro využití tohoto místa ale zatím žádný není,“ poznamenala mluvčí magistrátu.

close Bezdomovcům u řeky ve Frýdku-Místku zbourali altánek, 5. 1. 2024. info Zdroj: Deník/Radek Luksza zoom_in Bezdomovcům u řeky ve Frýdku-Místku zbourali altánek, 5. 1. 2024

Jisté sice je, že zaniklo problémové místo, avšak lidé bez přístřeší se pravděpodobně objeví jinde. Na to dříve upozornil jeden frýdeckomísteckých charitních terénních pracovníků.

Původní funkci již neplnil 

„Altán byl poničen lidmi bez domova, kteří možná i rozebrali jeho střechu, a přebývali v něm. Takže již neplnil původní funkci. Navíc k nám docházely stížnosti občanů na chování bezdomovců a také na nepořádek, který po okolí dělali,“ upřesnil náměstek primátora pro dopravu a silniční hospodářství Miroslav Bártek. V rámci ušetření materiálu se počítá s dalším využitím kamenných bloků, z nichž byl přístřešek postaven. Proto ho zbourali ručně a ne pomocí těžké techniky.

Obdobné cyklistické přístřešky stojí na západním břehu Ostravice. Jeden z nich je nyní v areálu baseballového hřiště a druhý radnice plánuje zahrnout do areálu budoucího prostoru pro volný čas, jenž vznikne u Domova pro seniory v ulici 28. října.

Jaký je život bezdomovce v Praze? Dvaadvacetiletý muž se Deníku svěřil se svým příběhem:

Zbourání altánku bylo podle představitelů Frýdku-Místku dalším krokem ke zvýšení bezpečnosti ve městě. Na sídlišti Anenská se ostatně už dříve likvidovaly kamenné zídky, na nichž se sdružovali nepřizpůsobiví. Dále tam došlo k posílení kamerového systému na dopravním hřišti, vyměnily se lavičky.

close Bezdomovcům u řeky ve Frýdku-Místku zbourali altánek, 5. 1. 2024. info Zdroj: Deník/Radek Luksza zoom_in Bezdomovcům u řeky ve Frýdku-Místku zbourali altánek, 5. 1. 2024

„Je nepřípustné, aby desítky nezodpovědných jedinců, kteří mají nabízenou pomoc k dispozici, ale nestojí o ni, terorizovaly veřejný prostor. Zásadní je, aby se obyvatelé cítili ve svém městě příjemně a bezpečně. Proto postupnými kroky ve spolupráci například se strážníky zlepšujeme stav jednotlivých problematických míst. Jako další opatření zvažujeme, za předpokladu vyřešení technických překážek pro výstavbu, jakou je například kolize s teplovodem, oplocení hřiště v ulici J. Lohrera,“ uzavřel primátor Petr Korč.