Vojta cestoval v automobilu přes Frýdek-Místek se svou maminkou, když ji z ničeho nic upozornil na neobvyklou situaci, které si během jízdy městem při pohledu z okénka všimnul: „Babička, leží na chodníku s otevřenou pusou…“.

„Maminka zareagovala příkladně, otočila vozidlo a vrátila se k místu, které chlapec určil, aby se přesvědčila, zda někdo skutečně potřebuje pomoc,“ popsal pro Deník mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Chlapce v Chorvatsku zachránil poručík Michal Jirmann, který slouží na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje
Chlapec vytažený z moře nedýchal. Život mu zachránil český policista na dovolené

Na frýdecko-místecké ulici mezi stromy opravdu ležela žena v seniorském věku, která tam zkolabovala. Vojtova maminka poskytla pacientce základní první pomoc a přivolala posádku záchranné služby, která následně zajistila další potřebnou péči. Zarážející přitom podle jejích slov je, že po celou dobu se u nich nezastavil žádný chodec, ani jiný řidič, aby nabídl pomoc.

„Správné jednání a rozhodnutí je třeba ocenit, aby byly motivací lidem i v dalších situacích, při nichž je zapotřebí pomoci jinému člověku. Záchranáři proto ve spolupráci s Nadačním fondem Kryštůfek pozvali ve středu 30. srpna Vojtu i s rodiči na výjezdovou základnu ve Frýdku-Místku,“ pokračuje pro Deník mluvčí záchranářů.

Chlapci předali plyšového Kryštůfka, který je symbolem pomoci nejen dětským pacientům, ale také edukace dětí v oblasti první pomoci. Zážitkem byla možnost prohlédnout si vybavení a prostory sanitních vozidel. Vojta s maminkou obdrželi také několik dalších drobných dárků jako upomínku na den, kdy se zachovali všímavě a příkladně.