Richard Polma z Mladé Boleslavi se neztratil v konkurenci tří set šestnácti soutěžících z osmašedesáti států.

Z Mexika si přivezl bronzovou medaili. Umístil se na sto osmnáctém místě. Jak uvedl Richard Polma, z umístění je rozhodně potěšen.

„Na olympiádu jsem se velmi těšil. Zážitky předčily mé očekávání. Byl to pro mne nezapomenutelný zážitek,“ uvedl Richard Polma.

Deset hodin dřiny

O tom, že se do Mexika dostali pouze nejlepší z nejlepších, svědčily už jen zadané práce. Účastníci fyzikální olympiády řešili tři teoretické úlohy, jejichž samotné zadání zabralo devatenáct stránek! Dále pak řešili dvě experimentální úlohy se zadáním o čtrnácti stránkách.

Fyzikální přeborníci pak řešili zvlášť teoretické a experimentální úlohy, obě dvě po pěti hodinách.

„První úlohou byla klasická mechanika. Nejzajímavější pro mě osobně bylo vypočítávání, jakou rychlostí se vzdaluje Měsíc od Země. Dále jsme pak počítali například rozměr nejmenší hvězdy. Počítalo se to pouze na základě teorie. Byly tam různé odhady, které se vypočítaly na základě teoretických výpočtů. Praktická část pak obsahovala například měření rozdílu indexu lomu ve vzorku slídy,“ řekl Polma.

Medaile předal nositel Nobelovy ceny

Pro někoho takzvaná španělská vesnice, pro boleslavského studenta však byly úlohy potěšením. „Úlohy se mi moc líbily. Vyřešil jsem je nejlépe, jak jsem dovedl,“ podotkl student.

Dalším velkým zážitkem pro všechny byla účast nositele Nobelovy ceny Josepha Taylora na závěrečném ceremoniálu, jenž předal medaile nejúspěšnějším řešitelům. Jubilejní fyzikální olympiáda v Mexiku nebyla pro účastníky pouze tvrdou dřinou, ale také zajímavou relaxací.

Nabízela se jim možnost návštěv památek, parků či výstav. Jedinou nepříjemností na olympiádě byla dle Boleslaváka hrozící epidemie prasečí chřipky.
„Denně nám byla měřena teplota. K dispozici jsme měli desinfekční gely a na každé akci byl přítomen lékař. Naštěstí nebyl zaznamenán žádný případ,“ dodal Polma.

Úspěšného studenta a reprezentanta z Mladé Boleslavi nyní čeká studium medicíny.

Postřehy Richarda Polmy z 40. ročníku Mezinárodní fyzikální olympiády

• Cesta na místo obnášela dva přestupy letadlem a trvala necelých 24 hodin. I se zpáteční cestou urazil téměř 25 000 km.
• Olympionici vykoupili téměř všechna sombrera v meridských obchodech.
• Podle miniprůzkumu Richarda Polmy jsou z naší země v cizině známi pouze Franz Kafka a Baťa.
• Nezapomenutelným gastronomickým zážitkem se staly tamní čokoládové dezerty a vynikající ryby.
• Úlohy byly tak náročné, že na úspěšnost stačilo pouze 13 bodů (z 50 možných).
• Poprvé v historii olympiády se stala vítězkou žena - Číňanka Handuo Shi, která získala zároveň rekordní počet speciálních cen (Absolute winner, Best experiment, Best female).
• Zlaté medaile byly doménou Asiatů. Mezi zlatými medailisty se neumístil ani jeden účastník ze západní Evropy, ze západní polokoule to byli pouze čtyři reprezentanti USA.
• Richard Polma se umístil na 118. místě, což také znamenalo v polovině úspěšných řešitelů: přesně 117 úspěšných soutěžících bylo před ním a přesně úspěšných 117 za ním (v celkovém pořadí se umístilo hůře 198 soutěžících).