Fyzici našli v bedně s laserem černou vdovu s desítkami potomků
Nezvyklé pomocníky museli přizvat pracovníci laserového centra v Dolních Břežanech u Prahy. Povolali deratizační firmu, protože ve své hale našli prudce jedovatého pavouka: černou vdovu s pěti desítkami mláďat. Podle Českého rozhlasu, který na událost upozornil, mladí nejsou pro člověka nebezpeční; dospělý jedinec snovačky jedovaté by ale byl schopen vážně ublížit. V případě samic je přitom riziko vážnější než při kousnutí menšími samci.
Černí pasažéři přicestovali do České republiky z Kalifornie – v zásilce 43 beden s komponenty unikátního laserového systému, kterou počátkem června v dolnobřežanském centru ELI Beamlines přivítali i místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) či zástupci ministerstva školství a Akademie věd ČR.
Půjde o nejdražší ze čtyř laserových systémů
Jedná se o unikátní diodově čerpaný laser nové generace vyvinutý přímo pro uplatnění v Dolních Břežanech společně s americkým pracovištěm Lawrence Livermore National Laboratory – a půjde o nejdražší ze všech čtyř laserových systémů dolnobřežanského centra.
Zařízení, jež odborníci začnou sestavovat v polovině září, má například pomáhat vyvíjet kompaktní urychlovače částic pro lékařské aplikace či se uplatní při zkoumání vnitřní stavby živých buněk. „Půjde pořizovat snímky s miliónkrát větším rozlišením, než které známe z dnešních nemocnic – nebo budeme moci sledovat postup chemických reakcí v buňkách,” vysvětlil ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Michael Prouza.
Laser by měl sestavovat Česko-americký tým
Laser, který díky novým technologiím využívajícím diodového světla 10 pulsů za vteřinu několikanásobně překoná dosud existující systémy instalované jinde na světě, má být mezinárodní vědecké komunitě zpřístupněn v příštím roce.
Česko-americký tým by měl laser sestavovat a integrovat s řídicím systémem a distribučním systémem laserových pulsů po dvanáct měsíců; postupně se bude výkon zařízení zvyšovat na projektované hodnoty potřebné pro jinde neproveditelné experimenty přesahující 1 PW (jde o řád petawattů neboli milión miliard wattů).