„Ludvík Svoboda měl velký podíl na osvobození Československa. Jeho jméno je navíc s městem Kroměříž pevně spojeno,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Pravnuk Svobody Miroslav Klusák připomněl oběti na životech, které si vyžádaly boje o osvobození. „Připomínáme si tuto obrovskou cenu, kterou naši předkové museli zaplatit. Řady veteránů, v jejichž osudech se snoubí lidství, velké vlastenectví, hrdinství i silný protiválečný apel, se tenčí. Je na nás, abychom jejich odkaz nesli dál a uchovali vzpomínku na tyto hrdiny,“ dodal Klusák, který přítomným vyřídil pozdrav dcery Ludvíka Svobody Zoe Klusákové, jež se akce nemohla zúčastnit.

„Pietního aktu se zúčastnili i další zástupci radnice, armády, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Svazu válečných veteránů a Společnosti Ludvíka Svobody,“ upřesnil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Svoboda bojoval v československých legiích v první světové válce. Po ní působil jako kapitán u vojenské posádky v Kroměříži. Za druhé světové války bojoval na východní frontě, kde později převzal velení 1. československého armádního sboru, s nímž se podílel na osvobození Československa. Svoboda se po válce stal ministrem obrany a v roce 1968 byl zvolen prezidentem Československa, kterým byl do roku 1975. Zemřel v roce 1979.