"O podaném trestním oznámení jsme se dozvěděli z médií, nejsme seznámeni s jeho obsahem, a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat," uvedla v odpovědi na žádost o reakci mluvčí OKD Naďa Chattová.

V souvislosti s ohniskem na Dole Darkov bylo ke středě v evidenci hygieniků 385 pozitivně testovaných. Mezi nimi je 253 zaměstnanců dolu a 125 jejich příbuzných. Mezi nakaženými zaměstnanci je i 19 polských pendlerů.

Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, kteří v dole dělají třeba údržbu. V dolech platí zpřísněná opatření. V Darkově se od 22. května netěží, firma uvedla, že se tam dělají jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Testování na koronavirus v Dole Darkov:

Šíření nemoci z nedbalosti

Podle Greenpeace se vedení OKD trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci dopustilo z nedbalosti. Přitěžujícím faktorem ale je, že se to stalo v době, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav. Greenpeace uvedla, že první dva případy nákazy se na Dole Darkov objevily 30. dubna. "Počet nakažených se postupně zvyšoval, přesto vedení společnosti provoz dolu nijak neomezilo," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Organizace připomněla, že těžba v dole nebyla přerušena ani po vyhodnocení vzorků z prvního plošného testování zaměstnanců, které se konalo 18. srpna. Z téměř 800 otestovaných bylo tehdy 90 pozitivních vzorků.

"Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo," uvedl Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR. Dodal, že vedení OKD by mělo nést zodpovědnost za to, že zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu.

Nakažených přibývá

"Počet pozitivně testovaných zaměstnanců se zvýšil o 3 na 256 (z toho 20 pendlerů z Polska), 2 pozitivní zaměstnanci byli zachyceni probíhajícím plošným testováním. Počet pozitivních rodinných příslušníků se zvýšil o 5 na 130, ostatních pozitivních zaměstnanců stále zůstává 7," uvádí čtvrteční zpráva Krajské hygineické stanice (KHS) MSK v Ostravě.  

KHS Moravskoslezského kraje průběžně kontroluje jednotlivá pracoviště OKD a.s. a zaměřuje se na plnění nařízených protiepidemických opatření. "Dnes byla provedena i kontrola počtu přítomných zaměstnanců na dole Darkov v jednotlivých směnách a bylo zjištěno, že dohodnutá opatření jsou plněna. Těžba na dole nadále neprobíhá," podotkli hygienici dále ve čtvrtek. 

Celkový počet hlášených případů v Moravskoslezském kraji k dnešnímu dni dosáhl 1620, za posledních 24 hodin narostl počet pozitivních o 14 osob (8 osob patří do clusteru dolu Darkov). Mimo tento cluster přibylo dnes v Moravskoslezském kraji 6 nových případů onemocnění.