„Jednou za čas někdo přijede, vykrade pět baráků a odjede. Nejrozsáhlejší případ byl v září 2018. Vloni byly vloupačky taky,“ odůvodnil starosta Tomáš Kubáček, proč bude na části veřejného prostoru pořizován obrazový záznam. V obci se o instalaci „velkého bratra“ hovořilo delší dobu. Poslední případy přiměly zastupitele, aby záměr schválili a byla vypsána soutěž na dodavatele technologie.

V Holostřevech odstraňují následky nedělní bleskové povodně.
Povodeň udeřila na Tachovsku po šesti letech znovu. A nyní s ještě větší silou

„Přišly tři nabídky, z nichž vybereme nejvýhodnější a do konce června na zastupitelstvu schválíme dodavatele, se kterým podepíšeme smlouvu. Do konce října bude hotovo,“ uvedl starosta.

V Grygově bude celkem sedm kamerových bodů. Tři z nich umístí firma na vjezdy do obce, kde díky tomu budou moci rozpoznat registrační značky aut. „Pokud někdo cizí přijede do Grygova v jedenáct v noci a odjede za dvě hodiny a následně zjistíme, že došlo k trestnému činu, můžeme policii pomoci dopadnout pachatele. To jsme během objasňování minulých případů nedokázali,“ vysvětloval Kubáček.

Podpora policie 

Policie projekt podpořila. Na základě toho získala obec na milionovou investici dotaci ve výši 200 tisíc korun od Olomouckého kraje. „Ano, někomu může vadit, že se snímá veřejné prostranství, ale kdyby se lidé chovali slušně, nemuseli bychom k tomu přistoupit. V obci nikdo proti nebyl. Jsme ve shodě, že kamerový systém bude ku prospěchu nás všech,“ sdělil starosta.

Hned šest hasičských jednotek likvidovalo loni v srpnu krátce po jedné hodině v noci požár střechy rodinného domu v obci Vápovice na Jihlavsku.
Vysočina v ohni. Loni bylo v kraji nejvíce požárů za posledních patnáct let

Kamerový dohlížecí systém bude provozovat obec Grygov. Nahlížet do něj ale nebude moci a nebude mít ani dispečera, který by na obrazovce nepřetržitě sledoval dění před kamerami. „Manipulaci s příslušnou technikou bude provádět odborná firma a nahlížet bude moci pouze policie,“ uvedl Kubáček.

O tom, že je veřejné prostranství monitorováno, se obyvatelé obce a návštěvníci dozvědí z informační tabule.