Hákového a keltského kříže, písmen SS a dalších nápisů si jako první všiml ve čtvrtek ráno správce parku. „Zjistil, že kašnu a lavici někdo posprejoval hákovými kříži. Je to trestný čin propagace nacistických symbolů,“ popsal starosta Štefan.

Nacistické symboly v Líšni
Zatím neznámý pachatel nasprejoval na fontánu a lavičky v Líšni hákové a keltský kříž i nápis SS.
Keltský kříž podle odborníka znamená přihlášení k bílé civilizaci i náhradu svastiky.
Představitelé městské části proto do parku umístí kamery.
Podle strážníků nejsou podobné případy časté.
V Líšní se naposledy nacistické symboly objevily před deseti lety.

Za informace, které povedou k dopadení pachatele, nabídl odměnu pětadvacet tisíc korun. „Nejsou tam totiž kamery. Ale nyní nastavíme přísnější režim a kamerový systém pořídíme. Jakmile bude mít firma čas, znaky odstraníme,“ dodal Štefan.

Případ už prověřují policisté. „Zjišťujeme, co se v noci na místě stalo. Přesná právní kvalifikace zatím nebyla stanovena. Uvítáme informace od případných svědků, kteří mohli něco vidět,“ informoval policejní mluvčí Pavel Šváb.

Podle odborníka na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše je důležité znát úmysl pachatele. „Policie musí zjistit, zda chtěl cíleně propagovat nacistické hnutí, nebo sprejoval jen z frajeřiny. Ale podle více znaků vypadá, že měl povědomí, co maloval,“ vysvětlil Mareš.

Více významů má podle něj i keltský kříž. „Používá se jako náhrada svastiky i pro přihlášení se k bílé civilizaci,“ řekl Mareš.

Problémy s vandalstvím si v Rokli všímají i místní. Nacistické symboly tam nicméně viděli poprvé. „Podobné extrémy nejsou časté, odpadkové koše ale ničí pořád. Mládež vůbec nezajímá, že jsou to historické pomníky. Bydlíme v Líšni celý život a chceme, aby lokalita byla klidná,“ řekla na místě žena, která nechtěla uvést své jméno.

Denně parkem chodí Hana Cenková. „Každé ráno při venčení psa vidím rozbité lampy. V noci je v parku tma, využívá toho mládež. Na lavičkách pijí alkohol a pak je pomalují,“ poznamenala žena.

Nacistické symboly nejsou v Brně často vidět ani podle mluvčího strážníků Jakuba Ghanema. „Za poslední tři roky si pamatuji asi dva podobné případy. Bývají spíše na odlehlých místech, třeba na mostech,“ sdělil.

V Líšni nacistické symboly podle starosty naposledy viděli před deseti lety. „Jeden malý hákový kříž namalovali na zeď obchodního domu Jasmín," řekl Štefan.

ONDŘEJ KALOUD
MARIYA OSTRENKOVÁ