Někdejší Mekka českých i světových lyžařů znovu ožívá. Dokonce se tady má na lyžích i létat. Jen mamutí můstek dále chátrá. Skokanský můstek s označením K125 by měl už za několik let hostit Světový pohár. „Chceme upravit profil můstku, zprovoznit stopu a lanovku,“ přiblížil nejbližší plány starosta Harrachova Tomáš Vašíček.

A už se na to připravuje, aby za dva roky mohl po mnohaleté pauze jednat i o konání Mistrovství světa. „Do rekonstrukce můstku je město připraveno dát kolem deseti milionů korun. Věříme, že další peníze přijdou od kraje a Národní sportovní agentury,“ dodal starosta.

Pohled na legendární můstky v Harrachově je opravdu žalostný
Legendární harrachovské můstky dál čekají na záchranu. Potřebují prodej celnice

Žádosti o granty na rekonstrukci můstku K125 už město podalo. Udržitelnost projektu má být podle radnice minimálně 8 let.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta obnovu skokanského areálu v Harrachově podporuje. „Pro Liberecký kraj je to jedna z priorit. Aktivity města i místních dobrovolníků dlouhodobě podporujeme a o podpoře rekonstrukce můstku K125 budeme jednat,“ potvrdil Půta. Můstek K125 má projít kompletní rekonstrukcí. Pozměněn bude sklon nájezdu a vymění se prohnilá prkna.

Zájem i návrat závodů má i federace 

Zájem o konání mezinárodních závodů v Harrachově má i svět. „Tenhle můstek ve své době svým profilem předběhl dobu. To si uvědomují i ve vedení Mezinárodní lyžařské federace, které by sem ráda vrátila Světový pohár,“ vysvětlil Josef Slavík, člen místního Lyžařského a turistického Bucharova klubu.

Klub místní nadšenci obnovili před několika lety s cílem zachovat tradice skoku na lyžích v Harrachově a vybudovat lyžařské muzeum. „Konat závod Světového poháru by opět zvýšilo prestiž Harrachova, ale i celé republiky,“ věří Slavík.

Areál skokanských můstků v Harrachově. Vpravo mamut, vlevo můstek K 120
VIDEO: Nelichotivý stav. Harrachov chce přesvědčit stát, že můstky mají smysl

Harrachov v březnu tohoto roku bude vyjednávat se sousedícím polským vojvodstvím (krajem) Dolní Slezsko o společné sportovní akci. V minulém roce totiž jen kousek za hranicemi otevřeli Poláci obří areál pro běžecké lyžování nebo biatlon. „Na polské straně by se mohlo běhat, u nás skákat. Ta myšlenka je velmi zajímavá,“ dodal Vašíček.

Před mnoha lety se v Harrachově na lyžích i létalo. Ale takzvaný mamutí můstek, jeden z pěti podobných na světě, je v katastrofálním stavu poté, kdy se v roce 2014 do bubnu propadla rolba.

Areál skokanských můstků v Harrachově.Areál skokanských můstků v HarrachověZdroj: Deník/Jan Sedlák

„Je ostuda, jak slavná éra harrachovských můstků před lety skončila,“ popsal místostarosta a někdejší skokan na lyžích Tomáš Ploc. Mimochodem bratr Pavla, který v Harrachově letěl na značku 181 metrů při mistrovství světa v letech na lyžích v roce 1983. Tehdy ho sledovalo 46 tisíc platících diváků, na stráních jich ale bylo skoro jednou tolik. A když se tu v roce 2014 konalo poslední mistrovství světa ve skocích, přijely tisíce fanoušků letů z Polska či Německa. Co na tom, že závod byl kvůli silnému větru citelně zkrácen.

Slavná historie 

První můstky se v Harrachově díky příznivým podmínkám objevily již ve 20. letech minulého století. „Za mlada sem jezdíval skákat i můj děda,“ zavzpomínala Eva Zbrojová z Harrachova.

V roce 1920 byl postaven na úpatí Čerťáku první můstek s umělým nájezdem v Čechách, v roce 1922 vyrostl můstek na Ptačinci. V roce 1956 byl dán do provozu první můstek s umělou hmotou v republice.

Výstavba mamutího můstku na světě začala v roce 1977. Můstek projektoval švýcarský odborník H. H. Gasser. Na projektu se podílel i domácí stavitel můstků Miloslav Bělonožník, sám někdejší legendární skokan. Můstek prošel první zkouškou v roce 1980 a prvním Mistrovství světa v roce 1983.

Areál skokanských můstků v Harrachově.
Svítá na lepší časy. Harrachovské můstky jsou o krok blíž záchraně

V roce 2000 prošel úpravami dle projektu Josefa Slavíka, harrachovského patriota, mezinárodního rozhodčího a projektanta skokanských můstků. Harrachovský mamutí můstek měl v té době moderní profil s příznivou, nízkou letovou křivkou. Ve spojení s vyzkoušenými a funkčními protivětrnými barierami byl tak mamutí můstek v Harrachově jedním z nejbezpečnějších.

Mamutí můstek v Harrachově je doplněn sedmi dalšími skokanskými můstky od nejmenšího K10 přes K18, K26, K40, K70, K90 až po velký můstek K125. Společně s mamutím můstkem K185 patřil Harrachov k nejkomplexnějším skokanským střediskům na světě.