Ať už se zřítil strom na sedačkovou lanovku Buková Hora v Orlických horách nebo se kvůli technické závadě zastavila lanovka v jesenickém skiareálu Filipovice, jedno měly tyto události společné. Zákon stanovil limit, že poslední pasažér se musí dostat na pevnou zem během dvou hodin. Sedět bezmocně v mrazu a větru bez možnosti pohybu je o zdraví, a navíc se ve výšce může dostavit panika.

„Ať už mají lanovky sedačky nebo kabinky, drážní úřad stanovil na evakuaci dvě hodiny, což je šibeniční termín, když máte mraky lidí ve výšce nad svažitým zasněženým terénem. Navíc se při poruše nějakou dobu obsluha snaží lanovku zprovoznit a nahodit záložní systémy. Hasiče volají až jako poslední možnost. To byl hlavní důvod, proč jsme na Bukové Hoře limit přetáhli,“ vysvětlil specifika lanovek Radim Vacula z brněnského Hasičského záchranného systému HZS.

V Jihomoravském kraji je totiž dislokovaný vrtulník s lezeckým týmem, který je připravený zasáhnout také v jiných krajích. Vyráží k lanovkám také do Jeseníků.

„Zásahy zaměřené na sedačkové lanovky standardně necvičíme, tak jsme oslovili provozovatele jesenických areálů, že bychom si u nich po sezoně zacvičili. Musíme si stanovit optimální metodiku a připravit se na všechny situace, které na lanovce mohou nastat. Dosud se tomu nikdo moc nevěnoval,“ vysvětlil Radim Vacula, proč na cvičení do Kopřivné vyrazil každý, kdo není zrovna ve službě.

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Instruktoři vymysleli jaké situace simulovat, aby se do záchranné akce mohl zapojit také vrtulník. První cvičení s vrtulníkem se jim vydařilo, ale už druhý den se objevila trhlina na rotoru.

„Vrtulník se musel odstavit do doby, než dorazí náhradní díl. Takže nám připravený program zhatila technická závada vrtulníku a museli jsme vymyslet náhradní. Jeden tým si ke cvičení na lanovce zvolil sedačku, která je nízko, a simulovali jsme stejný postup jako kdyby to probíhalo ve výšce s vrtulníkem. Druhá skupina nacvičovala standardní záchranu ze sloupů,“ vysvětlil Radim Vacula námět cvičení, které se odehrálo v Jeseníkách na lanovce v Kopřivé u Malé Morávky.