Hasiči z Bučovic se mohou pochlubit i jednou velkou raritou z doby ještě před svým založením. „Máme ruční trakařové stříkačky z roku 1822, se kterými vyrážíme na ukázky při slavnostních příležitostech,“ pochlubil se Sokola. Stříkačky jsou tak o více než padesát let starší než samotný sbor. Z moderní techniky mají místní hasiči v péči dva hasičské vozy a sídlí v moderně vybavené zbrojnici. „Pořídili jsme auto DA Ford Tranzit. Staráme se i o vůz SCANIA CAS, který máme od roku 2010,“ řekl starosta.

Řádění žháře

SDH Bučovice
Rok vzniku: 1875
Počet aktivních členů: 61 členů, z toho 8 žen
Počet členů zás. jednotky: 20
Starosta SDH: Jiří Sokola
Velitel zásahové jednotky: Ivo Kaňa
Naše chlouba: Prapor sboru

Dobrovolní hasiči z Bučovic se mohou pyšnit celou řadou úspěšných zásahů. V poslední době se účastnili například hašení hořící skládky v Kozlanech nebo požárů lesa v oblasti Kloboučky. „Tam jsme byli na několika výjezdech požárů zapalovaných žhářem. Ten byl samozřejmě už dopaden. Zasahoval dokonce i vrtulník a naši hasiči plnili vak na vodu pod ním,“ řekl starosta sboru Jiří Sokola.

Ukazují dětem techniku i práci

Od doby založení se sice počet bučovických dobrovolných hasičů snížil, stále ale pomáhají při zásazích a také s kulturním životem v obci. Účastní se totiž akcí pořádaných městem jako hasičská hlídka. Pravidelně je lidé vidí například na pálení čarodějnic a rozsvěcení vánočního stromu. Ve spolupráci s místním profesionálním sborem a zásahovou jednotkou pořádají také různé akce pro děti v mateřských a základních školách, jako jsou dny otevřených dveří a dětské dny s ukázkami jejich techniky a práce. Drobnou skvrnkou na kráse je, že v Bučovicích nemají mladé hasiče. Podle starosty sboru ale do budoucna plánují mladou krev obnovit, pokud bude příležitost. Zatím se podle jeho slov aspoň daří omladit zásahovou jednotku.

ADAM KOŠIR