Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herma Kennel: Nelze zavírat oči před minulostí

Jihlava, Dobronín: Louka nedaleko obce Dobronín na Jihlavsku má podle notářsky ověřených svědeckých výpovědí obsahovat hromadný hrob s lidskými ostatky.

2.9.2009 1
SDÍLEJ:

Německá spisovatelka Herma Kennel, která ve své knize popisuje údajnou masovou vraždu v lokalitě poblíž Dobronína, ve které by se měl masový hrob nacházet.Foto: Miroslav Mareš

Tvrdí to ve své výpovědi dnes pětasedmdesátiletý Johann N., rodák německé národnosti z Nových Dvorů u Dobronína. Na konci května 1945 si všiml na louce čerstvě navršené hlíny. Krátce předtím zmizel jeho strýc Franz N. Ve středu navštívila místo údajného hrobu i německá spisovatelka Herma Kennel. V knize s názvem Bergersdorf popisuje události z konce války v okolí obce Kamenná u Dobronína. Na událost jako první upozornil Jihlavský deník. Herma Kennel ve středu poskytla Deníku rozhovor.

Jak Vás napadlo napsat knihu o historii Kamenné?

Můj manžel Gerbhard Kopernik se narodil v jihlavské porodnici v roce 1944. V roce 1946 byl odsunut do Německa. V roce 1996 jsme poprvé s autobusem Němců – pamětníků, navštívili Kamennou a Jihlavu. Lidí, kteří tenkrát podnikli cestu, těch bylo asi čtyřicet padesát, jsem se vyptávala na případ Budínky, od každého jsem získala nějakou informaci. Většinou byly hrůzného charakteru. Autobusový zájezd Němců na místo položil pamětní věnec.

Deník nedávno uveřejnil jména pohřešovaných Němců, byl problém jejich seznam získat, z jakých pramenů jste čerpala?

Jména obětí byla uvedena v obecní kronice Šlapanova. Samozřejmě jsem se snažila získat i výpovědi příbuzných obětí v Budince. Například jsem získala výpověď ženy z rodiny Reznik, jejíž otec měl podle vyprávění matky zůstat v masovém hrobě v Budince. Také jsem získala svědectví lidí z české strany, kteří například viděli v lokalitě krvavé stopy.

Jak dlouho jste na knize pracovala?

I s přestávkami čtyři roky.

Informace v knize uveřejněné pocházejí tedy vždy z více ověřených zdrojů?

Informace jsem si ověřovala samozřejmě i v dalších archivech. Práce byla velmi náročná, třikrát jsem uvažovala i o tom, že psaní této knihy vzdám, získávání informací bylo velmi komplikované a psát o některých pravdách česko-německého soužití také nebylo jednoduché.
Jedním ze zdrojů byl i jihlavský archiv, kde jsem čerpala z německých novin, které dříve vycházely v Jihlavě. Musím říci, že zaměstnanci jihlavského archivu mi vyšli velmi vstříc. Také z pražského archivu jsem získala stovky dokumentů a fotografií týkající se obce Kamenná.

Všechny dokumenty se ale do knihy nevešly, podle čeho jste z dokumentů vybírala?

Informace, které byly pouze z jednoho zdroje a nebyly ověřitelné, jsem nakonec raději do knihy nedávala.

Takže za uvedené informace ručíte?

Abych zabránila vzniku chyb v knize, posílala jsem svědkům, které jsem v knize uváděla, části knihy znovu k nahlédnutí a konzultaci. Chtěla jsem zabránit tomu, aby jedna, nebo druhá strana v knize našla nějaké chyby a nepravdy. To, že údaje v knize jsou pravdivé, jsem zaručila i ve smlouvě s vydavatelstvím.

Není líčení údajného činu ve vaší knize přece jen nadsázkou, není zveličené?

Tak, jak je čin uvedený, se měl stát. Ověřovala jsem si svědecké výpovědi, a například souhlasily i s některými oficiálními záznamy, brutalita zapadá do tehdejší doby.

Dohledala jste při práci na knize i písemnou zprávu o tomto činu?

Nikde nebylo písemně zaznamenáno, co se u Dobronína mělo stát. Spíš jsem měla dojem, že jiné dobové informace, podávané například policí, byly přikrášlovány oproti skutečnému stavu.

V knize jsou činy líčeny velmi podrobně, víte i jména vrahů?

Ty, co to provedli, jsem nechtěla uvést, protože pořád ještě žijí, uvedla jsem tedy jméno pouze jednoho z nich, který už před lety zemřel. Když jsem knihu vydávala, ve smlouvě s vydavatelstvím jsem se zavázala, že ručím za všechny informace v knize. Uvedením jmen jsem se chtěla vyhnout případné žalobě, pokud bych se v některém z jmen zmýlila.

Ostatní vrazi ještě žijí?

Pokud vím, jeden z vrahů zemřel v sedmdesátých letech. Jeho syn ale stále žije v Jihlavě.

Jména obětí jste ale uvedla…

Ty jsem čerpala z obecní kroniky Šlapanova.

Máte jistotu, že oběti údajné masové vraždy nebyly spolupracovníci gestapa, SS a nacistického režimu?

Byli to obyčejní místní němečtí sedláci. Pravděpodobně by se dalo říct, že šlo o spontánní výbuch zloby na Němce, který byl navíc posilněn alkoholem.

Kamenná ale byla vyhlášená vzornou vesnicí SS…

Ano, v únoru 1943 bylo oznámeno starostovi Kamenné, že vesnice bude vyhlášena vesnicí SS. Místní velitel skupiny SS donutil bratra starosty Kamenné, Ferdinanda Hondla, přistoupit k SS. Ten navzdory svému přesvědčení byl toto donucen udělat. Po válce byl odsouzen k pěti letům vězení. V Berlíně jsem hledala v archivech SS, kdy přesně byl titul vzorové ss-vesnice udělen, nic jsem ale nenašla. Později jsem ale zjistila od syna Gottloba Bergera, že v květnu 45, když stáli Sověti před Berlínem, otec ničil veškeré podklady a syn u toho byl.

Měly u vraždy být i sovětští vojáci, nebo pouze čeští obyvatelé?

Nikde jsem tuto informaci nečetla a neslyšela, nemůžu proto říct.

Pokud bude do lokality, kde by se měl masový hrob nacházet, umístěn pomníček, neobáváte se, že ho místní lidé nepřijmou?

Myslím, že by lidé proti pomníčku neměli být, popírali by tím historii. I Němci se dnes přiznávají ke zločinů, které spáchali za nacismu, jde o zpracování historie, k ní bychom se měli postavit čelem. Pokud nepříjemné události zameteme pod koberec, stejně tam zůstanou a po čase opět vyplynou napovrch. Nelze zavírat oči před minulostí.

Hovořila jste s rodinnými příslušníky obětí, setkala jste se s názorem, že by se česká strana měla za tento čin omluvit?

Ano, pozůstalí říkali, že by obecná omluva měla přijít.

Takže podle vás česko-německé vztahy na oficiální úrovni ještě nejsou vypořádány?

Na oficiální úrovni ještě zůstávají otevřené otázky mezi českou a německou stranou. Český stát se o tuto historii zatím nezajímal.

(Reportéři Deníku podali oznámení na státní zastupitelství, které poválečné události u Dobronína začalo šetřit jako vraždu.- pozn. redakce)

Co si slibujete od vyšetřování policie?

Doufám ve spolupráci a v to, že případ bude osvětlen. Myslím si, že by bylo dobré, aby veřejnost věděla, co se zde tehdy odehrávalo.

Svědectví místních občanů

Deník má k dispozici několik ústních svědectví místních občanů, podle kterých byly při melioračních pracech nalezeny lidské ostatky. „Ano, také jsem to slyšel“, potvrdil tuto ústní informaci jednatel Klubu za historickou Polnou Jan Prchal. Meliorační práce se měly v dané lokalitě provádět přibližně v osmdesátých letech. Po té, co se narazilo na lidské ostatky, měly být další práce zastaveny a lokalita uvedena do púvodního stavu.

„Vím, že se tam něco našlo“,uvedl další svědek, jehož totožnost nemůže redakce s ohledem na probíhající šetření zveřejnit. Úplné svědectví bylo poskytnuto redakcí Deníku orgánům Policie České republiky.

Úryvek z knihy


Úryvek z českého překladu knihy s názvem Kamenná ve válečných letech 1939–1945, která vyšla k sedmistému výročí obce Kamenná, kde se událost popisuje:

Byl sobotní večer před svatodušními svátky. V německém Šicndorfu byl při jedné taneční zábavě v hostinci Polzer hojně popíjen alkohol. Dlouho po setmění se muži z hostince v čele s budoucím ředitelem sklárny, ozbrojeni rýči, lopatami a krumpáči, pistolemi a puškami, vydali na cestu k požární zbrojnici.V této budově, přísně střežené pracovníky sklárny, bylo zavřeno asi tucet německých mužů. Byli tam vyzvednuti a spolu s jinými Němci, co byli drženi na protějším statku Merunka, pod ranami hnáni k jednomu poli před lesem ve směru na Nové Dvory. Tam si museli při silném dešti vykopat své hroby. Opilí povykující muži pak bili své oběti krumpáči a rozsekávali rýči. Kdo po těchto mukách ještě žil, byl zastřelen. Jeden z účastníků byl tímto vražděním i přes zkonzumovaný alkohol tak zděšen, že odtud chtěl utéci. Vrazi ho přivolávali zpět pod výhružkou, že i on bude zastřelen. Rychle naházeli zmrzačené mrtvoly do mělkých hrobů a zakryli je zemí a trávou. V té tmě nehledali chybějící a v místě roztroušené kusy těl. Na rozkaz vůdce té skupiny musel následující dopoledne, byla to neděle, jeden manželský pár z Německého Šicndorfu dojít k místu vraždy a kusy lidského masa, mezi nimi i jednu celou paži, posbírat a zakopat.Navrátivše se do hostince, oslavovali vrazi až do nedělního rána. Déšť smyl z jejich šatů většinu krve.


MICHAL KOLAŘÍK, LUDMILA RAKUŠANOVÁ, MIROSLAV MAREŠ

2.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
1

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Tomio Okamura
AKTUALIZOVÁNO
4 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zjistěte během několika málo vteřin, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Policie prodala věznici v Žacléři. Kupec je ale zahalen rouškou tajemství

Ledy povolily. Osud bývalé věznice v Žacléři, o němž státní orgány dlouho mlžily, se začíná pomalu rozkrývat. Totožnost i záměry nové majitelky Jaroslavy Dvořákové ale zůstávají nejasné.

AKTUALIZOVÁNO

Míchačka natlačila auto na dům. Tři domácnosti jsou bez plynu

Přehlédl, že u krajnice stojí zaparkované osobní auto. Řidič tatry do něj narazil a ještě ho natlačil na rodinný dům. Nehoda, která se stala v úterý krátce před polednem v Brankovicích na Vyškovsku, si vyžádala výjezd policie, hasičů, statika i energetiků. Bylo velkým štěstím, že se nikomu nic nestalo. Obyvatelka poničeného domu však musela stavení opustit.

AKTUALIZOVÁNO

Katalánská vláda prý Madridu neupřesní, zda vyhlásila nezávislost

Regionální kabinet v Katalánsku do čtvrtka španělské ústřední vládě neupřesní, zda vyhlásil, nebo nevyhlásil samostatnost autonomního území. Oznámil to dnes mluvčí kabinetu v Barceloně Jordi Turull. Madrid požaduje jasnou odpověď do tohoto čtvrtka. Pokud by se tak ze strany katalánské vlády nestalo, hrozí převzetím kontroly nad autonomním regionem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení