Místním se nejspíše nepodaří zabránit zbourání cenného hostince U Brabců, který stojí na původní historické návsi u sídliště Prosek. I když je stále otevřena možnost odkupu budovy městskou částí, provozovatel současné restaurace dostal výpověď, majitel má připraven projekt bytového domu a bourat se tak téměř jistě bude.

Na místě hostince by měla vzniknout restaurace se sálem 

Na objekt byl již v roce 2012 vydán demoliční výměr. Podle Jana Stejskala z firmy Prosek 2, který hostinec vlastní, nedává ekonomický smysl současnou budovu opravovat. „Investovat do obnovy stávající budovy není z hlediska technického i návratnosti investice reálné," uvedl s tím, že i když půjde původní objekt k zemi, místní o nic nepřijdou.

„Na místě dnešního hostince U Brabců by v podstatě měla vyrůst jeho kopie opět zde bude restaurace, sál pro konání nejrůznějších akcí. Projekt dále počítá s tím, že na tuto budovu navážou dvě křídla s byty vytvářející dojem venkovského dvora," popsal svoje plány.

Místní jsou proti 

Proti záměru se ostře staví iniciativa ProProsek, která by ve stávajícím objektu ráda provozovala komunitní aktivity, pokud by jej radnice odkoupila. Spolek dal dohromady i petici, kterou do konce letošního září podepsalo 2251 místních obyvatel.

Renata Klusáková z iniciativy příliš nevěří tomu, že by investor měl skutečně zájem dohodnout se s Prahou 9 na prodeji objektu městské části, jak tvrdí. „Taktika je taková, že je potřeba chlácholit lidi, kteří podepsali petici a tvrdit, že se chtějí domluvit, i když nechtějí. Kdyby skutečně byl zájem, netáhlo by se to tak dlouho," uvedla.

V budově byla hospoda už ve středověku

Členové iniciativy tak již příliš nedoufají, že se objekt podaří zachránit. Hostinec je jednou z budov tvořících historické jádro původní vsi Prosek. V budově byla hospoda už ve středověku.

Za posledních několik let proběhly dva pokusy o zapsání celého Starého Proseka jako památkové zóny. Ministerstvo kultury však v obou případech žádost Prahy 9 zamítlo.

Čtěte také: Přes 2200 lidí žádá, aby radnice zachránila hostinec na Proseku