Radní centrální městské části souhlasili na úterní zasedáním s návrhem trasy plánované tramvajové trati z Vinohradské kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice, který připravil městský Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) po dohodě s památkáři. Hlavní město nyní zpracovává změnu územního plánu, neboť území před hlavním nádražím je v něm vedeno jako park.

Praha 1 schválila připravované vedení tramvajové trati přes Vrchlického sady, tedy nechvalně proslulý park před hlavním nádražím.Zdroj: MČ Praha 1V původní plánu, který je součástí návratu tramvají na Václavské náměstí, vedla trať od Státní opery přes část Vrchlických sadů vedle velmi frekventované severojižní magistrály, což se však nelíbilo památkářům z ministerstva kultury. Proto IPR Praha zvolil variantu, podle níž by měly koleje vést ulicemi Politických věznů a Washingtonovou, odkud by tramvaje pokračovaly kolem budovy nádraží stočily se do Opletalovy a v Bolzanově se napojily na stávající trať ze Žižkova dál do Jindřišské a Vodičkovy ulice.

„Rada a zastupitelstvo městské části by svým souhlasem s trasováním měly deklarovat, že v této podobě je možné pokračovat v přípravě, přičemž se trasování tramvajové trati stává neměnnou vstupní podmínkou,“ píše v důvodové zprávě schváleného dokumentu. Praha 1 zároveň jedná z magistrátem o celkovou úpravu Vrchlických sadů. Podrobnosti ani termíny nejsou známy.

Deliktů ubylo o třetinu

Praha 1 si však zatím pochvaluje jakousi přirozenou kultivaci prostředí kolem hlavního nádraží. „V roce 2019 bylo od dubna do října ze strany policie zaznamenáno ve Vrchlického sadech celkem 197 deliktů, přičemž v roce 2018 to bylo za stejné období celkem 290 deliktů. V roce 2019 došlo tedy ke snížení celkového počtu deliktů v této oblasti o jednu třetinu,“ citovala z policejních statistik a údajné pražských strážníků Kateřina Pisáčková, mluvčí městské části.

Radnice podle Pisáčkové zaměstnává v „Sherwoodu“ osm lidí a uvažuje o rozšíření až na dvacet pracovních míst. S úklidem firmám v parku pomáhají i ve večerních hodinách pracovníci nedalekého centra Naděje, jeho klienti (tedy lidé bez domova) a po dohodě také pracovníci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Pisoár plní svůj účel

Praha 1 tvrdí, že bezdomovcům se daří poměrně rychle odstraňovat graffiti v parku. Pražskému deníku mluvčí Pisáčková poskytla zápis ze společného jednání zástupců městké části, policie a strážníků. „Dále se daří udržovat ve velmi dobrém a čistém stavu obě točitá schodiště, vedoucí na horní parkoviště nad budovu hlavního nádraží. Byla též zahájena oprava havarijního stavu povrchů na cestách v parku,“ píše se v textu.

„Každý si zaslouží druhou šanci – nabídka práce lidem bez domova řeší jejich jinak těžkou situaci na trhu práce, obtíže se získáváním finančních prostředků, přispívá k integraci a nabízí jim reálnou alternativu využívání času. Městská část tím jenom získá, a to nejen z hlediska úklidu, ale i z hlediska sociálního,“ doplnil předseda Výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku Martin Špaček (Praha 1 sobě).

Podle vyjádření z radnice plní svůj účel také mobilní pisoár, který nechala Praha 1 na jaře před nádražní budovu nainstalovat, aby (většinou podnapilí) muži nemočili na stromy. „Tímto se výrazně omezily případy narušování veřejného pořádku, kdy zde osoby pod vlivem alkoholu vykonávaly potřebu u vzrostlých dřevin parku, a to na očích veřejnosti,“ stojí ve zmiňovaném zápisu.