„Chlastá se vyhláška nevyhláška,“ prohlašují obyvatelé Hlavní třídy s narážkou na nařízení města zapovídající konzumaci alkoholu na veřejnosti. S uzavřením restaurací kvůli čínské nákaze tu podle nich sedávají hlavně obyčejní lidé. Vychutnávající si tehdy „nedostatkové“ čepované z výdejních okének. Jenže ti prý nikomu nevadí.

Horší jsou individua zanedbaného vzhledu a méně společenského chování. „Pravidelně se srocují ve větších počtech, popíjejí alkohol a znečišťují své okolí. Tento fenomén sledujeme někdy od počátku koronavirové krize. Neumíme si vysvětlit, proč se to děje. Nelíbí se to ale lidem ani vedení obvodu!“ říká Miroslav Otisk, místostarosta Poruby.

Hlavní třída v Porubě, 22. července 2020 v Ostrava.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Svědci popisují případ, kdy nad rondelem staví během podvečera policejní auto vícekrát. V záhonu květin se válí mladí (nestřízlivým dojmem působící) lidé. I s dítětem. „Chovali se nestandardně, ale protiprávní jednání jsme nezjistili…“ uvádí Soňa Štětínská z Policie ČR. Za přestupek „neuposlechnutí výzvy“ tu ovšem jednoho muže zatýkají.

Městská policie Ostrava řeší na Hlavní třídě hlavně pití alkoholu a znečišťování veřejného prostranství, ale zásadní nárůst přestupků tohoto charakteru nezaznamenává. „Problémem se zde jeví spíše koncentrace většího počtu osob bez přístřeší na jednom místě. A k tomu v minulosti nedocházelo,“ podotýká mluvčí strážníků Jindřich Machů.

Pozornost na porubský bulvár proto více zaměřují operátoři kamer městského bezpečnostního systému i hlídky strážníků. K situaci se chystá i schůzka městské policie a vedení obvodu. „Strážníci mají poněkud svázané ruce – legislativa jim nedává příliš možností, jak zakročit. Tento stav však není udržitelný,“ konstatuje místostarosta Ocsik.