Po tragédii se totiž vyrojily názory, že by populární aktivita měla být zakázána. Vyznavači tohoto sportu, tedy hledání malých podkladů ukrytých na rozmanitých místech, proto umístění schránek zkontrolovali.

 

„Po tom, co se loni stalo, jsme začali více komunikovat s úřady a spolky a zjišťovat, jestli se někde nenacházejí nějaké riskantní kešky. Ale zpětná vazba je v tomto velice účinná, protože geokačeři si navzájem řeknou, jaké trasy a jaká místa jsou v nepořádku. Také máme v komunitě lidi, kteří takové kešky prověřují a případně ruší,“ vysvětluje člen asociace geocachingu Slávek Hoblík.

Kulaté výročí

„Když vyrazíte v únoru na Sněžku, tak se musíte také řádně vybavit, jinak riskujete nepříjemnosti. V popisu trasy je vždy obtížnost a možná nebezpečí a podle toho by se měl každý přizpůsobit. Geocaching je velice rozmanitý. Některé kešky jsou pro rodiny s dětmi, zatímco na jiné už je někdy potřeba i horolezecké náčiní,“ vysvětlil Hoblík.

O oblibě hledání schránek svědčí i blížící se výročí. Příští rok geocaching oslaví 20 let existence a kulaté výročí oslaví ve Žlutých lázních, kam umístí speciální kešky pro návštěvníky akce.

Ve světě je geocaching velice rozšířená zábava a schránek je po celé planetě přes tři milióny. Česká republika patří ke geocachingové špičce a schránek byste tu našli 57 000. „U Karlova mostu se dokonce nachází světově nejnavštěvovanější keška,“ zdůrazňuje Hoblík. Tu navštívilo přes 35 000 geokešerů. V TOP 10 se pak nachází ještě například Lennonova zeď (25 000) a Václavské náměstí (17 000).

Geocaching není jenom o hledání pokladů, ale také starání se o své okolí. Mnoho „kačerů“ se účastní takzvaných CITO (Cache In Trash Out, ve volném překladu Kešky ano, odpadky ne) akcí, při kterých uklízejí odpadky, pečují o památky nebo pomáhají s údržbou biotopů a podobně.

Kam vyrazit za geocachingem?
Centrum: V okolí Karlova mostu se vyskytují některé z nejpopulárnějších kešek na světě, jako je například samotný Karlův most, Václavské náměstí či Lennonova zeď.
Petřín: Na Petříně se nachází keška, ke které bude muset hledač projevit dobrou znalost Rychlých šípů a Foglara. Další je poblíž dřevěného karpatského kostelíka ze 17. století.
Hlavní nádraží: K vypátrání je uloženo hned několik schránek, ale nejobtížnější je tzv. multi-cache, ve které je více zastávek. V tomto případě cestu kopíruje starý vlak Orient Express a hledač se bude muset pro splnění vydat na cestu vlakem z Prahy do Istanbulu přes Budapešť, Bělehrad a Sofii.