Stěžují si třeba na větší hluk. „Řidiči na sebe často troubí. Všichni jsou nervózní. Kvůli autům se zhoršilo i ovzduší. Lidé už oproti prvnímu týdnu sice vědí, kudy jezdit, ale na hlavních silnicích se tvoří kolony,“ popsala situaci Jana Koftová z Komína.

Problémy pociťují i v dalších městských částech, které změny v dopravě postihly. „Dostat se do Bystrce je pořád stejně obtížné, jako když uzavírka začala. Zpoždění je oproti normálu asi čtvrt hodiny. Každý den se přitom ve špičkách týká stovek řidičů. Musíme prostě vydržet, než oprava skončí,“ uvedl bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

Hůř se nyní žije také lidem v Žabovřeskách. „Stěžují si, že kvůli většímu provozu nemají kde parkovat. Museli jsme také zrušit několik přechodů. Některé děti proto mají cestu do školy delší, než byly zvyklé. Ale vzhledem k rozsahu uzavírky se situace ustálila na rozumné úrovni,“ sdělila starostka městské části Lucie Pokorná.

Uzavírka mostu komplikuje denně cestování i Brňanovi Petru Jelínkovi. „Provoz je opravdu hustý a ve špičkách musí každý řidič počítat s tím, že se po cestě zdrží,“ zhodnotil muž.

Policisté řidičům doporučují, aby byli ohleduplní. „Například tím, že se budou řadit do pruhů jako zip a dodržovat značky. Také jim radíme, aby ve špičkách hledali alternativní objízdné trasy a vyhýbali se Kníničské ulici, která kolem mostu vede. Mohou využít třeba trasy přes Bystrc a Kohoutovice. Delší trasa může být ve výsledku časově kratší,“ vysvětlil policejní mluvčí David Chaloupka.

Na objížďkách podle něj nebudou strážci zákona řidiče zbytečně kontrolovat. „Nechceme je zastavovat a řešit s nimi přestupky. To je spíš kontraproduktivní. Apelujeme na jejich zodpovědnost,“ dodal policejní mluvčí.

Most bude zavřený až do srpna. „Vyměníme mostní závěry. Také ho rozšíříme, opravíme a nainstalujeme protihlukové stěny,“ přiblížil opravy už dřív ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Termín ukončení na konci srpna potvrdil i náměstek primátorky Robert Kerndl.

Uzavírka

začátek: 1. dubna
konec: 31. srpna
úsek: křižovatka Žabovřeské a Kníničské ulice
proč: oprava mostu kvůli vybudování městského okruhu
objížďka od Bystrce: pro auta do 6,5 tuny přes Veslařskou a Štursovu ulici, pro auta nad 6,5 tuny přes Starou dálnici a Žebětínskou ulici
objížďka od Pisárek: přes křižovatku Žabovřeské ulice s Hradeckou