Židlochovický starosta Jan Vitula situaci s lidmi, investorem i zhotovitelem řešil. „Je tam v plánu dostavba protihlukové zdi a další opatření. Lidé chápou, že vše není hotové hned,“ řekl. Když vlaky stojí přes noc ve stanici, mívají zapnuté topení a zvuk z přístrojů obyvatele ruší.

Do patnácti obcí na uzavřeném Trutnovsku začala jezdit tento týden Mobilní pošta. V pátek dorazila i do Horní Kalné.
Jako u Konvičkové ze Slunečné. Pošta zavedla na Trutnovsku pojízdnou pobočku

Stavba je ve zkušebním provozu do konce roku. „Železniční doprava omezená není. Další protihluková opatření jsou z naší strany v jednání,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Zkušební provoz 

Podle Miroslava Staňka z krajské hygienické stanice stavebník minulý týden dodal výsledky měření hluku a žádost o kolaudaci. „Jedno měření o splnění hygienického limitu ještě chybí, proto zatím můžeme souhlasit jen se zkušebním provozem,“ zmínil.

Lidé využili pěkného počasí k návštěvě zříceniny hradu Starý Jičín. Stále patří k oblíbeným místům turistických výletů.
Hrad Starý Jičín nespí kvůli turistům ani v zimě. Nabízí tajemná zákoutí

Termín kolaudace neurčuje krajská hygienická stanice, ale průběh řízení stanoví drážní úřad. „O kolaudaci stavby stavebník zatím nepožádal," poznamenala mluvčí úřadu Pavlína Straková.

Na železní trati mezi Šakvicemi a Hustopečemi na Břeclavsku, po které jezdí vlaky od prosince, je podle Friebové v plánu měření hlukových limitů na přelomu března a dubna.