„Překvapení zemědělci narazili na hnízdo uprostřed lánu. Opeřená mláďata v něm před blížícím se těžkým strojem nadskakovala. Život jim zachránil dobrý postřeh kombajnéra.

Protože nelétavá mláďata setrvávají na hnízdě asi ještě týden, rolníci hnízdo obsekli,“ popsal amatérský ornitolog a ochránce přírody Jiří Bartl z Rousínova, kterého zemědělci na místo neobvyklého nálezu přivolali. Moták totiž rozhodně není polní pták, jako třeba koroptev či bažant. „Je to milovník mokřadů a rákosin. Vzácně ale hnízdí také v obilí,“ objasnil Bartl.

Všímavost zemědělců ho mile překvapila. „Jménem základní organizace Českého svazu ochránců přírody Rousínov děkuji zaměstnancům rousínovského zemědělského družstva za záchranu vzácných a chráněných ptáků,“ doplnil ornitolog.

Kdo je Moták pochop?

Dodal, že moták pochop je tažný dravec. Zimu tráví ve Středomoří a v severní Africe. Do České republiky přilétá na jaře, vyvede jedno pokolení a koncem srpna a v září opět odlétá. Dospělá samice je celá čokoládově hnědá se zlatou čepičkou na hlavě. Samec má šedomodrý ocas a šedá křídla, na nichž jsou černé špice.

Jejich kořistí jsou převážně drobní savci a v menší míře i menší ptáci. V České republice nyní hnízdí přibližně sedmnáct set párů těchto ohrožených dravců. V poslední době je tento druh podle odborníků na vzestupu.

To se ale nedá říct o celé řadě kdysi běžných ptáků. Podle Bartla na Vyškovsku katastrofálně poklesly například stavy čejky chocholaté i jiných druhů. Na vině je hlavně intenzivní zemědělská výroba. Nejvzácnějším ptákem Vyškovska je v současnosti chocholouš obecný. Populace ještě před několika desetiletími naprosto běžného ptáka o něco většího než skřivan čítá několik jedinců ve Slavkově u Brna a Vyškově.

V okrese podle Bartla už prakticky vyhynul například sýček obecný. Je to sova známá typickým houkáním, jemuž dříve lidé přisuzovali schopnost věštit smrt. Dnes už ho vesměs uslyší jen v televizních pohádkách. Sýček je totiž kriticky ohrožený druh a vymírá v celé Evropě.