„Je to bolavé místo našeho města. Obrovské množství odpadků nikdo neuklízí. Kromě místních občanů prochází místem i návštěvníci Znojma přijíždějící vlakem nebo autobusem. Jejich prvotní obraz o našem městě musí být více, než zdrcující,“ zlobil se například Petr Lazárek.

Na to poukázala i Květoslava Jandásková. „Na jednu stranu se vynakládají obrovské peníze na propagaci města a turisté sem přijíždí po tisících. Když dorazí vlakem nebo autobusem musí být znechuceni,“ mínila žena.

Opravená fasáda domovního celku Botanická 55 – 63 v Brně Králově Poli.
Sušáky pryč. Můžu prát jednou za tři měsíce, vadí ženě z opraveného domu v Brně

Bývalé autobusové nádraží prodalo v době velké privatizace město Znojmo za symbolickou korunu ČSAD, nyní společnosti Basis se sídlem v Prostějově. Vedení společnosti, ale s městem dlouhodobě nekomunikovalo. Podle zjištění Deníku Rovnost může být důvodem neúspěch v zakázce městské veřejné dopravy. Což byl záměr tehdejších kupců nádraží. Město ale vypsalo výběrové řízení, v němž obstál jiný dopravce. Vztahy zamrzly a prostor nádraží od té doby nikdo neudržuje.

Úklid zaplatí město

V těchto dnech ale podle starosty Jakuba Malačky nastal průlom. „Podařilo se nám sjednat dohodu s jednatelem společnosti na pravidelném úklidu. Zajistit ho ale musí město na vlastní náklady, je to zatím jediné řešení. Stížnosti obyvatel se hromadí a nás to také trápí,“ nastínil Malačka.

Zpočátku půjde podle něj o méně časté úklidy v budoucnu by chtěli představitelé radnice vyjednat četnější termíny, případně jiné řešení.

Paní Ivaně Hájkové z Pňovan se letos podařilo vypěstovat z jediné rostliny  třináct vodních melounů.
Raritní úroda. Žena z Plzeňska vypěstovala obří melouny

K úklidu je souhlas vlastníka pozemků nutný, zvlášť, když je, jako tento, zabezpečený. Jinak by město podle starosty čelilo neoprávněnému vniknutí a hrozbě právníků. Donutit vlastníka k úklidu je podle Malačky nemožné. „Možnosti jsou s naší legislativou nulové. Stavební úřad nemůže zasáhnout, pokud se nejedná o černou skládku nebo obecné ohrožení, jako třeba chátrající dům, který hrozí zřícením. Což není tento případ,“ vysvětlil Malačka.

Jedním ze dvou jednatelů společnosti Basis, která se zabývá mimo jiné dopravou, je znojemský obyvatel Josef Novák. S médii ale dlouhodobě nekomunikuje, jeho vyjádření se redakci nepodařilo získat ani tentokrát.