Kličkování mezi holubím trusem. To čeká každý den návštěvníky hodonínského vlakového nádraží. Na střeše budovy Českých drah se totiž usídlily stovky holubů. Ti dělají starosti také provozovatelům prodejen a kaváren v ulici u nádraží.

„Je to nepříjemné hlavně nyní, kdy máme venku otevřenou letní zahrádku,“ postěžoval si majitel kavárny Arsenal Ladislav Netopil. Zároveň však dodal, že situace se pomalu zlepšuje.

Do boje s přemnoženými holuby se totiž pustila hodonínská radnice. Na začátku května nechala nainstalovat odchytové klece na střechy a odchytové sítě na půdách budov Českých drah.

Jak informoval hodonínský místostarosta Jaromír Hýbner, už se tak podařilo odchytnout přibližně tři stovky holubů. „Práce budou pokračovat ještě zhruba šest týdnu,“ řekl Hýbner a dodal, že hodonínská radnice a České dráhy zaplatí odchyt stejnou měrou, tedy každý polovinu. „Město by tak měl odchyt holubů stát třiasedmdesát tisíc korun,“ doplnil ještě místostarosta. Kolik ptáků se nakonec podaří odchytit bude podle jeho vyjádření radnice Hodoňany informovat.

Situace s přemnoženými holuby byla podle vedoucí hodonínského odboru životního prostředí Jarmily Kotrlové tak kritická, že město začalo s likvidací ptactva v květnu.

„K odchytu jsou totiž optimální zimní měsíce. Holubi jsou ale zvyklí vracet se na hodonínskou budovu Českých drah, a tak jsme toho využili. Navíc počasí je příznivé,“ zdůvodnila Kotrlová, proč se město rozhodlo k odchytu holubů na jaře.

Holuby zplynují

Jak také vedoucí odboru uvedla, holubi budou udušeni plynem a následně zlikvidování ve spalovně biologických odpadů.

„Tak to přikazuje veterinární zpráva,“ poznamenala Kotrlová. Radnice začala situaci s přemnožením řešit podle jejich slov poté, co na úřad přišlo upozornění od jednoho z obyvatel města. „Podobně kritickou situaci v jiné z hodonínských částí jinak nesledujeme,“ podotkla ještě vedoucí odboru životního prostředí.

Vyhubení holubů vítá také holubář Jaroslav Strnad z Rohatce. Jak totiž pro Hodonínský deník Rovnost řekl, tito „věžáci“ se volně páří mezi sebou a jsou zdegenerovaní. „Může se mezi nimi objevit i poštovní holub. Ale hejno ho stejně stáhne sebou na výškovou budovu,“ přiblížil rohatecký chovatel holubů. Ten zároveň ubezpečil Hodoňany, že tito ptáci nepřenášejí nemoci na lidi. Podle Strnada se časem mohou holubi na výškovou budovu hodonínského nádraží časem opět vrátit.

Právě proto České dráhy udělali preventivní opatření. „Opravili jsme nefunkční vikýře a jejich rozbité výplně nechali znovu zasklít. Otvory jsme osadili mřížkami z pletiva. Takové opatření bude i na prvním nástupišti u výpravní budovy,“ informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Jak dodala, ostatní nástupiště jsou majetkem Správy železniční dopravní cesty. Podle Šubové holubí trus značně poškozoval střechu a klempířské prvky. „Hrozily velké škody na našem majetku,“ uzavřela.