Dárci krve

Nemocnice Hodonín
Březen 2019: 180
Březen 2020: 179
První čtvrtletí 2019: 573
První čtvrtletí 2020: 516

Nemocnice Kyjov
databáze dárců: 1 300

Pacienti v operačních sálech hodonínské nemocnice potřebovali při akutní zákrocích i operacích rakovinových nádorů nejen zručné lékaře a pohotové setry, ale také doplnit životně důležitou tekutinu v žilách. Kritický nedostatek krve všech skupin, způsobený koronavirovou epidemií, pomohlo před Velikonocemi překonat více než sto dobrovolných dárců.

Zareagovali na urgentní výzvu tamní transfuzní stanice. „Rádi bychom všem srdečně poděkovali. Z bezpečnostních důvodů krev uvedeme do oběhu až za týden, po karanténě,“ uvedla vrchní laborantka Zuzana Sečková.

Příští týden by už neměl být v Hodoníně tak hektický. „Na nejbližší pondělí a úterý prosíme především dárce s krevní skupinou AB-, pro potřeby našich operačních sálů a dalších oddělení ale potřebujeme i skupiny 0-, A-, A+, B- a B+,“ přiblížila Hana Raiskubová za hodonínskou nemocnici. Tam navíc při koronavirové krizi operovali i několik pacientů z břeclavské nemocnice, na jejichž některá oddělení dopadla důsledná karanténní opatření.

Rodinné vinařství Grmolec z Hovoran se snažilo ochránit své vinohrady před mrazem pálením balíků slámy.
VIDEO: Ohňové "divadlo" ve vinicích. Pálili slámu, aby chránili víno před mrazem

Přísnější podmínky vyloučily či odradily řadu tradičních dárců. Za první kvartál jich přišel do hodonínské transfuzní stanice o více než deset nižší počet než před rokem. Podobně zareagovala i řada dobrovolných dárců kyjovské nemocnice. „V březnu jsme plánovali jubilejní patnáctý ročník akce Daruj krev s mužským sborem. Nakonec jsme ji ale museli odložit, a to jak kvůli karanténním opatřením, vyšší nemocnosti, tak i obavám ze šíření koronaviru,“ řekl organizační vedoucí vacenovického mužského sboru Zdeněk Novotný.

Jak uvedla primářka kyjovské hematologie a transfuzního oddělení Jitka Hovadíková Kujíčková, epidemiologická situace a z ní vyplývající opatření způsobily i znatelné snížení spotřeby krve. „Na to jsme byli nuceni reagovat cíleným snížením počtu zvaných dárců. Situace je prakticky stejná ve většině nemocnic. Začátkem března byli dárci limitovaní i cestovatelskou anamnézou,“ vysvětlila primářka.

Dobrovolníci úklid - ilustrační foto
Do pytlomatů i použité roušky. Strážničtí pomohou uklidit město a okolí

Dárce tak zvou podle aktuálních zásob jednotlivých skupin krve po předchozím telefonickém objednání a formou SMS, a to v omezeném počtu. „Tím se také dosáhne toho, že po dobu předodběrového vyšetření a odběru nedochází k větší kumulaci dárců v prostorách našeho oddělení,“ přiblížila Hovadíková Kujíčková.

Připomněla, že kvůli zvýšení bezpečnosti čeká na každého dárce dotazník a měření teploty. „Krev pak ukládáme do čtrnáctidenní karantény,“ dodala kyjovská primářka.