Sto čtyřicet členů a nasazení až po dobu tří týdnů. Tak by se dalo shrnout působení českého týmu, který byl vyslán v druhé polovině srpna na pomoc s hašením rozsáhlých lesních požárů. Do Řecka vyjeli hasiči a záchranáři pomáhat v úterý 22. srpna, s veškerou zásahovou technikou se vrátili zpět do České republiky v úterý 12. září.

Čeští hasiči pomáhali s pozemním hašením v oblasti Alexandroupolis u řecko-tureckých hranic, kde v terénu působil v oblasti národního parku Dadia – Lefkimi – Soufliou. Kromě zamezení šíření požáru ve volné přírodě se podařilo uchránit více než 80 domů v požárem ohrožené obci Giannoulli, hasiči pomáhali také s obranou obce Dadia, vojenské základny v Provatonas.

V takové peklo se kvůli obřím požárům letos v červenci proměnilo Řecko
Za posledních sedm let v Evropě shořela plocha o rozloze Belgie

Požár, který se kolem Alexandroupolis rozhořel, byl největším požárem, jenž Evropa od roku 2000 pamatuje. Spálená plocha dosáhla přes 96 tisíc hektarů.

„Na místo jsem se vydal dokumentovat práci Hasičského záchranného sboru ČR. Letěli jsme vojenským letounem CASA a již před přistáním v Alexandropoli, bylo jasné, že to, čím prolétáme, nejsou mračna, ale kouř. Po přistání se nám naskytl pohled na desítky kilometrů na popel spálené krajiny a požáry, které se z malých ohnisek kvůli silnému větru rozrůstaly do monstrózních rozměrů, a to i po více než týdnu boje s plameny. Jeden z požárů, který se rozhořel nedaleko základny, kde hasiči měli hlavní tábor, dokonce během jediného dne spálil na 900 hektarů, které změnil v měsíční krajinu,“ popsal Michal Fanta. 

Úspěch sklidil i se snímky z Hřenska 

Novoměstský fotograf zachytit boj s ohněm umí. To potvrzuje divácká soutěž, která probíhala na výstavě Czech Press Photo v Národním muzeu. Se souborem fotografií z loňského požáru v Národním parku České Švýcarsko se Michal Fanta umístil na druhém místě.

Za sérii snímků lesních požárů, které na přelomu srpna a září zdevastovaly obrovské území Řecka, získal Michal Fanta v rámci soutěže Czech Press Photo ocenění Fotografie měsíce září.Za sérii snímků lesních požárů, které na přelomu srpna a září zdevastovaly obrovské území Řecka, získal Michal Fanta v rámci soutěže Czech Press Photo ocenění Fotografie měsíce záříZdroj: HZS KHK/Michal Fanta

„V Hřensku jsem fotografoval s hasiči od druhého dne vypuknutí požáru po celý týden. Dokumentace tohoto období byla hodně intenzivní, spalo se jen pár hodin denně. V našich podmínkách republiky to bylo něco zcela ojedinělého – od nasazení stovek hasičů a jejich mimořádné práce – mnohdy v komplikovaném terénu – až po masivní zapojení techniky včetně velkého množství letecké techniky, jak z ČR, tak ze zahraničí. Na hasičích byla někdy vidět únava, ale také velká odhodlanost požár přemoci,“ přiblížil Fanta.

Michal Fanta (*1987) se narodil a žije v Novém Městě nad Metují. Reportážní fotografie mu učarovala na střední škole a začal se jí věnovat. Po vystudovaní Pražské fotografické školy pracoval jako kameraman a jako fotograf na volné noze pro média v regionu a roku 2014 se stal kmenovým fotografem také Deníku, pro který osm pořizoval snímky do roku 2022.