„Podle vyjádření odborníků se jedná o unikát v evropském měřítku. Torzo technologického zařízení sloužícího k odvětrávání hlubších partií důlního díla bylo objeveno v zatopeném hloubení. Ve spolupráci s Archeologickým ústavem se nám jej podařilo úspěšně vyzvednout a předat ke konzervaci v Jihlavě. Toto zařízení se podařilo pomocí dendrochronologie datovat do roku 1522,“ uvedl k unikátnímu nálezu, za který cenu spolek získal, místopředseda spolku Petr Zeman a dodal: „Ta cena patří všem těm, kteří se podíleli na celém projektu průzkumu důlního díla a následně záchrany větracího zařízení.“

O tom, o jak významný nález se jedná, byl ihned po jeho objevení přesvědčen i Ondřej Malina z Národního památkového ústavu. „Je unikátní v tom, že se obdobná zařízení v České republice a asi ani v Evropě zatím nepodařilo najít nebo nebyla publikována. Dřevěné součásti dolů poměrně snadno podléhají samovolné zkáze nebo cílené likvidaci v mladších důlních etapách a důl musel být v mladších obdobích již opuštěný, aby se v něm mohly části výstroje zachovat až dodnes,“ uvedl.

Prestižní cena

Český permon je cena, kterou každoročně uděluje na základě nominací předsednictvo Sdružení Hornicko Hutnických spolků ČR (SHHS). Cena je rozdělena do pěti kategorií: hornický folklor, záchrana technické památky, počin roku, celoživotní dílo a mimořádná cena. „Jedná se o velice prestižní cenu nedílně spojenou s montání, chcete-li hornickou tématikou, a všeho co k tomu náleží. Tohoto ocenění si velice vážíme, neboť jsme jej získali v kategorii, kde bylo navrženo několik velmi silných kandidátů,“ popsal Petr Zeman.

Pro Hornický spolek Barbora nejde zdaleka o první významné ocenění. Již v minulosti v roce 2014 Českého permona získal v páté kategorii ( mimořádná cena) od pořadatele Setkání hornických měst a obcí České republiky v Českém Krumlově za dlouhodobou spolupráci při znovu zprovoznění a údržbě grafitového dolu pro veřejnost a za pomoc při samotném pořádání tohoto setkání.