Příkladem je Přebuz, nejmenší město v republice. V zimě se často ocitá odříznutá od okolního světa. Kvůli chybějícímu signálu si tak lidé ani nemohou zavolat pomoc. Často si dokonce v zimě dělají zásoby jídla a pití.

Nefungují ani vysílačky

„S příchodem zimy nervozita sílí. V případě nouze by se lidé záchranářům jen těžko dovolali,“ říká starosta městečka Antonín Čouka. Na to upozorňuje i náčelník Horské služby ČR Rudolf Chlad. „V lokalitách, kde není signál, nám nefungují ani vysílačky. A to je problém na řadě míst Krušných hor,“ varoval Chlad.

Přebuz trpí i špatným stavem kabelu na pevnou linku. Stačí totiž běžná bouřka a nefunguje ani ta. Vyměnit by bylo zapotřebí osm kilometrů tohoto kabelu. Paradoxem tak je, že v případě poruchy pevné linky, nemůže ani samotná radnice zavolat kvůli opravám. Účetní úřadu Václava Šneibergová má svoji vychytávku. „U okna zkouším, zda se na něm alespoň na chvíli neobjeví slabý signál. Napíši vždy SMS zprávu účetní do sousední Šindelové. Občas se odešle. Kolegyně pak zavolá pomoc,“ říká Šneibergová.

Ochromena v takových případech bývá celá radnice, protože nejdou počítače, lidé si nemohou takřka nic vyřídit. „Tisknout něco z internetu nebo zkoušet něco najít, je jak za trest,“ doplnil starosta.

Mobilním operátorům je to jedno

Na situaci obcí se stejným problémem v kraji, kterých je podle hejtmana Josefa Novotného asi patnáct, upozornil všechny mobilní operátory. Výsledek? Naprosto žádný. Podle mluvčí kraje Andrey Bockové ani jeden z operátorů nereagovat. „A to ani na druhé dopisy,“ uvedla. Deník se pokusil operátory také oslovit. Vyjádření se ale nedočkal. Argumentují tím, že stavba nových stožárů by pro ně byla neekonomická. I tak se ale horské obce nezvdávají. „Pošleme další dopisy a budeme čekat,“ dodal Čouka.