„Pořád je sucho, ale přece jen něco. Donesli jsme nějaké klouzky, křemenáče, babky, ale moc toho nebylo. Známí byli u Moravičan v Doubravě a hlásili, že už začínají růst. Tak kéž je to tady!“ těšila se na obrat k lepšímu Olomoučanka, která se v tomto týdnu vydala zkusit štěstí do Hluboček.

S pěknou úrodou se ve čtvrtek vrátil z lesa i další zkušený houbař z Olomouce. Na vycházku vyrazil na Konicko a dobře udělal. Úlovky byly vesměs velmi mladé.

Vzácná štítovka
Mykolog našel na Přerovsku unikátní houbu. V lesích je letos bída, upozorňuje

Vedle nejoblíbenějších hřibovitých - hřib smrkový, kozák nebo křemenáč – dovezl domů ke zpracování také klouzky, babky a několik druhů holubinek, méně suchohřiby a bedly.

„Během letních měsíců jsem hodně cestoval a zatímco na Jičínsku, Karlovarsku, Sokolovsku nebo Vsetínsku jsem nacházel nejrůznější houby, na Olomoucku mrtvý les. Vypadá to, že se vyplňuje stará pravda zkušených mykologů - dočkáme se až v září. V mém případě se to naplnilo hned prvního tohoto měsíce,“ podělil se o radost vášnivý houbař a znalec hub Jindřich Hovadík.

Jen malá pravděpodobnost 

Pohled na aktuální mapu pravděpodobnosti růstu hub vydávanou Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) však v případě Olomouckého kraje oko houbaře nepotěší. Na většině území je vlivem nedostatku srážek v kombinaci s tropickými teplotami v předchozích dnech nadále jen malá pravděpodobnost růstu hub.

Velmi dobré podmínky jsou ovšem na Jesenicku, kam je podle mapy přímo ideální v těchto dnech vyrazit. Úspěšní by měli být lovci s košíky a kudlami také právě na Konicku.

Mapa ČHMÚ vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub - k 2. září 2022Mapa ČHMÚ vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub - k 2. září 2022Zdroj: ČHMÚ

Mapu zobrazující pravděpodobnost růstu hub vydává ČHMÚ podle indexu srážek v předchozích 30 dnech, který posuzuje nasycenost půdy a průměrné teploty posledních sedmi dní.

Podle odborníků obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích, zhruba 10 dní po nich, a následném teplém počasí.

Houbaření. Ilustrační snímek
Houby na Karlovarsku nejsou a nebudou. Takovou sezónu nepamatuji, říká mykolog

V Olomouci je každé pondělí otevřena mykologická poradna. V prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci od 16. hodiny ochotně poradí lidem, pokud si nejsou jisti houbařským úlovkem. „Během prázdnin skoro nikdo nechodil, jeden dva houbaři něco přinesli. Vlivem nepříznivého počasí nic nerostlo. Uvidíme, zda se to s příchodem září změní. V pondělí každopádně budeme na místě,“ vzkázal Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.